Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:
головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА (доповідач), Надії КОБЕЦЬКОЇ, Руслана МЕЛЬНИКА, Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про дострокове закінчення відрядження судді Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркової Юлії Миколаївни до Ленінського районного суду міста Полтави (нині Подільський районний суд міста Полтави) та одночасне її відрядження,
встановила:
Частиною п’ятою статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) визначено, що порядок відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 18 лютого 2025 року № 264/0/15-25 внесено зміни до Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (далі – Порядок). Цими змінами врегульовано процедуру дострокового закінчення попереднього відрядження судді на підставі пункту 56 розділу XІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону (без зазначення граничного строку відрядження) та одночасного його відрядження.
Рішенням Комісії від 26 лютого 2025 року № 41/зп-25 запропоновано суддям, відрядженим на підставі пункту 56 розділу XІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, у строк до 10 березня 2025 року (включно) подати заяву про дострокове закінчення попереднього відрядження та одночасне відрядження. Також цим рішенням сформовано та опубліковано перелік місцевих судів, у яких найбільший надмірний рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя; затверджено форму заяви про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасне його відрядження.
Рішенням Комісії від 05 березня 2025 року № 46/зп-25 сформовано та опубліковано додатковий перелік місцевих загальних судів, у яких надмірний рівень судового навантаження, продовжено строк подання заяви про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасне його відрядження до 14 березня 2025 року (включно).
До Комісії 04 березня 2025 року надійшла заява судді Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркової Ю.М., в якій, посилаючись на пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Порядку, суддя просила достроково закінчити її відрядження до Ленінського районного суду міста Полтави та одночасно відрядити її до Зміївського районного суду Харківської області.
Відповідно до протоколу розподілу між членами Комісії від 04 березня 2025 року заяву судді Подмаркової Ю.М. про дострокове закінчення попереднього відрядження та одночасне відрядження передано члену Комісії Гацелюку В.О.
На виконання вимог пункту 2-1 розділу ІІІ Порядку на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розміщено повідомлення про розгляд зазначеного питання 09 квітня 2025 року.
У розгляді вказаного питання, призначеного на 09 квітня 2025 року, оголошено перерву до 30 квітня 2025 року.
Суддя Подмаркова Ю.М. взяла участь у засіданні Комісії у складі Другої палати в режимі відеоконференції.
Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Гацелюка В.О., дослідивши матеріали заяви судді Подмаркової Ю.М. про дострокове закінчення попереднього відрядження та одночасне відрядження, Комісія встановила таке.
Підпунктом 2 пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону тимчасово встановлено, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, Голова Верховного Суду або особа, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, приймає рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді. Положення абзацу другого частини другої статті 55 цього Закону щодо граничного строку відрядження судді не застосовуються.
Абзацом першим частини першої статті 55 Закону передбачено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.
Згідно з абзацом третім частини другої статті 55 Закону Вища рада правосуддя на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може ухвалити рішення про дострокове закінчення відрядження судді, якщо обставини, що були підставою відрядження судді, припинилися, про що повідомляється суддя.
Відповідно до пункту 1-2 розділу ІІ Порядку підставами дострокового закінчення відрядження судді є припинення обставин, що були підставою відрядження судді, або зміна обставин у суді, з якого або до якого відряджений суддя.
Пунктом 2-2 розділу ІІ Порядку визначено, що підстави дострокового закінчення відрядження судді встановлюються Державною судовою адміністрацією України за зверненням голови суду, до якого відряджений суддя, або голови суду, з якого відряджений суддя. У разі відсутності голови суду, до якого або з якого відряджений суддя, такі підстави встановлюються Державною судовою адміністрацією України.
Пунктом 4 розділу VІI Порядку визначено, що стосовно судді, попередньо відрядженого на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону без зазначення граничного строку відрядження, Вища кваліфікаційна комісія суддів України встановлює підстави дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження в тому числі за зверненням Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, судів, суддів.
Підставами для дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасного його відрядження можуть бути:
– зміна обставин у суді, до якого відряджений суддя, зокрема, рівень судового навантаження не є надмірним;
– зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у суді, до якого чи з якого суддя попередньо відряджений на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону без зазначення граничного строку відрядження;
– виявлення надмірного рівня судового навантаження у суді, якому передано територіальну підсудність судових справ суду, з якого суддя відряджений.
Відповідно до пункту 5 розділу VІI Порядку під час розгляду Комісією питання внесення подання про дострокове закінчення відрядження судді (відрядженого на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону) до суду, територіальну підсудність судових справ якого змінено, одночасно вирішується питання його рекомендування для відрядження до іншого суду того самого рівня i спеціалізації для здійснення правосуддя.
У відповідному засіданні Комісія пропонує судді надати згоду на його відрядження до іншого суду із числа судів, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження або неможливо здійснювати правосуддя.
Якщо суддя не надав згоди на відрядження, його може бути без згоди рекомендовано для відрядження до суду, якому визначено територіальну підсудність судових справ, що перебували у провадженні суду, у якому працював суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня i спеціалізації.
Перелік судів, у яких надмірний рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України формує з урахуванням відомостей, наданих Державною судовою адміністрацією України, з яким ознайомлюється суддя i який оприлюднюється на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (пункти 5-1, 5-2 Порядку).
Указом Президента України «Про призначення суддів» від 07 липня 2020 року № 279/2020 Подмаркову Юлію Миколаївну призначено на посаду судді Великобурлуцького районного суду Харківської області.
Ураховуючи неможливість здійснювати правосуддя судами Харківської області під час воєнного стану, розпорядженнями Голови Верховного Суду від 08 березня 2022 року № 2/0/9-22 територіальну підсудність справ, зокрема, Великобурлуцького районного суду Харківської області передано Машівському районному суду Полтавської області.
Рішенням Голови Верховного Суду від 31 серпня 2022 року № 412/0/149-22 Подмаркову Ю.М., ураховуючи її згоду, на підставі статті 55, пункту 56 розділу XІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону відряджено до Ленінського районного суду міста Полтави для здійснення правосуддя з 07 вересня 2022 року без зазначення граничного строку відрядження.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, рішенням Вищої ради правосуддя від 20 квітня 2023 року № 399/0/15-23 територіальну підсудність судових справ Великобурлуцького районного суду Харківської області змінено на Чугуївський міський суд Харківської області.
У своїй заяві суддя Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркова Ю.М. просить достроково закінчити її відрядження до Ленінського районного суду міста Полтави та одночасно відрядити її до Зміївського районного суду Харківської області.
Згідно з інформацією про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за 2024 рік, до Зміївського районного суду Харківської області надійшло 5 233 справи та матеріали. Нормативний час, необхідний для розгляду справ і матеріалів, становить 17 147 год. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею – 536 днів. У разі відрядження одного судді до цього суду середнє навантаження на 1 суддю для розгляду справ та матеріалів зменшиться до 429 днів, у разі відрядження двох суддів – 357 днів.
Згідно з інформацією про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за І квартал 2025 року, до Зміївського районного суду Харківської області надійшло 1 068 справ та матеріалів. Нормативний час, необхідний для розгляду справ і матеріалів, становить 3 741 год. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею – 156 днів, що перевищує середній показник по Україні, який становить 100 днів. У разі відрядження одного судді до цього суду середнє навантаження на 1 суддю для розгляду справ та матеріалів зменшиться до 117 днів.
За даними Комісії, станом на 21 квітня 2025 року гранична кількість посад суддів у Зміївському районному суді Харківської області – 7, фактично здійснюють правосуддя 3 судді, вакантних посад – 4.
Зміївський районний суд Харківської області входить до переліку місцевих судів, у яких найбільший рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя, що підтверджується додатком до рішення Комісії від 26 лютого 2025 року № 41/зп-25.
Натомість згідно з інформацією про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за І квартал 2025 року, до Ленінського районного суду міста Полтави (нині – Подільський районний суд міста Полтави) надійшло 1 604 справи та матеріали; нормативний час, необхідний для розгляду справ та матеріалів, становить 5 910 год; середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, за нормативним часом становить 106 днів. У разі дострокового закінчення відрядження судді Подмаркової Ю.М. рівень навантаження в суді становитиме 123 дні, що перевищуватиме середній показник по Україні, водночас залишиться на рівні зі Зміївським районним судом Харківської області.
Згідно з листом Зміївського районного суду Харківської області суд має можливість, станом на 01 квітня 2025 року, забезпечити розміщення у приміщенні суду двох суддів, у разі відрядження. Для забезпечення роботи суддів наявна комп’ютерна техніка, співробітники апарату, а саме 2 секретарі судового засідання. Працюють 3 додаткові помічники судді, наявна 1 вакантна посада помічника судді.
Відповідно до пункту 5-3 розділу VІI Порядку за результатами розгляду вказаного питання Комісія, крім визначених пунктом 11-1 розділу III цього Порядку видів рішень, може ухвалити рішення про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасне його відрядження.
Ураховуючи, що обставини, які стали підставою для відрядження судді Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркової Ю.М. дотепер існують, Комісія вважає доцільним закінчити попереднє відрядження судді до Подільського районного суду міста Полтави (раніше Ленінський районний суд міста Полтави) та одночасно за її згодою відрядити її до Зміївського районного суду Харківської області, що входить до переліку судів, у яких надмірний рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 55, 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
внести до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркової Юлії Миколаївни до Подільського районного суду міста Полтави (раніше Ленінський районний суд міста Полтави) та одночасне її відрядження до Зміївського районного суду Харківської області строком на 1 (один) рік.
Головуючий Олексій ОМЕЛЬЯН
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Людмила ВОЛКОВА
Віталій ГАЦЕЛЮК
Надія КОБЕЦЬКА
Руслан МЕЛЬНИК
Галина ШЕВЧУК