X

Про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко Оксани Юріївни в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами)

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
19.06.2025
110/ас-25
Про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко Оксани Юріївни в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами)

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Галини ШЕВЧУК (доповідач),

за участі:

кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Оксани СОП’ЯНЕНКО,

представника Громадської ради доброчесності Ганни ЛИСКО,

розглянувши питання про дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко Оксани Юріївни в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),

встановила:

Стислий виклад підстав і порядку проведення конкурсу на посади суддів апеляційних господарських судів та процедури кваліфікаційного оцінювання кандидата.

Статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) установлено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого судів або судді Верховного Суду та внесення за результатами конкурсу до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення кандидата на посаду судді визначено в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженому рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення про конкурс). Принципами проведення конкурсу є справедливість, законність, публічність, прозорість, відкритість і рівність умов для його учасників, об’єктивність, неупередженість та повага до прав людини (пункт 1.3 Положення про конкурс). Конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду проводиться на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 79-3 Закону (пункт 1.5 Положення про конкурс).

Згідно з частиною другою статті 79-3 Закону в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду) Закону. Процедуру проведення Комісією кваліфікаційного оцінювання врегульовано главою 1 розділу V Закону. Отже, необхідною умовою зайняття посади судді є проходження кваліфікаційного оцінювання з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді.

Статтею 83 Закону установлено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність. Порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення (далі – Положення про кваліфікаційне оцінювання). Пунктами 1.3–1.4 Положення про кваліфікаційне оцінювання передбачено, що завданням кваліфікаційного оцінювання є встановлення відповідності кандидата на посаду судді вимогам до посади судді за критеріями компетентності (професійна, особиста, соціальна), доброчесності та професійної етики згідно з визначеними показниками, а основними принципами кваліфікаційного оцінювання є автономність, запобігання конфлікту інтересів, об’єктивність, неупередженість, прозорість, публічність, рівність умов для кандидатів на посаду судді.

Комісія відзначає, що необхідною умовою забезпечення права на справедливий суд є належне функціонування судів всіх інстанцій і юрисдикцій. Забезпечення належної кадрової спроможності є необхідною умовою для реалізації конституційного права кожного на доступ до правосуддя. З огляду на значну кількість вакансій та надмірне навантаження в апеляційних судах, у тому числі господарської юрисдикції, виникла об’єктивна потреба у проведенні конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами та доповненнями) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних господарських судах.

Частиною четвертою статті 83 Закону встановлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.

Соп’яненко Оксана Юріївна 20 грудня 2023 року звернулась до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із заявою про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного господарського суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року, як особа, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, а також просила провести стосовно неї кваліфікаційне оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 04 березня 2024 року № 147/ас-24 Соп’яненко О.Ю. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів.

Основні відомості про кандидата.

Соп’яненко О.Ю., _____________ року народження, громадянка України, володіє державною мовою на рівні вільного володіння другого ступеня. Відомості про наявність заборон для зайняття посади судді, визначених частиною другою статті 69 Закону, відсутні.

Вищу юридичну освіту здобула в 1996 році в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого і отримала диплом спеціаліста за спеціальністю «Правознавство».

У 2023 році в Сумському національному аграрному університеті Соп’яненко О.Ю. захистила дисертацію: «Верховенство права в цивільному судочинстві» та отримала науковий ступінь доктора філософії.

Вчене звання в кандидата відсутнє.

Указом Президента України від 04 серпня 2003 року № 802/2003 Соп’яненко О.Ю. призначено на посаду судді Господарського суду Сумської області строком на п’ять років.

Постановою Верховної Ради України від 19 листопада 2009 року № 1734-VI Соп’яненко О.Ю. обрано на посаду судді Господарського суду Сумської області безстроково.

Присягу склала 05 березня 2004 року.

Стаж роботи на посаді судді становить понад 20 років.

Складання кваліфікаційного іспиту (встановлення відповідності кандидата критерію професійної компетентності).

Відповідно до статті 85 Закону та пунктів 2.1–2.2 Положення про кваліфікаційне оцінювання основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності є кваліфікаційний іспит, який проводиться в порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, встановлених главою 1 розділу V Закону.

Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичного завдання. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності. Практичне завдання проводиться щодо спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності.

Рішеннями Комісії від 11 вересня 2024 року № 270/зп-24 (зі змінами) та від 09 грудня 2024 року № 316/ас-24 призначено кваліфікаційний іспит у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), та визначено черговість етапів його проведення (перший етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; другий етап – тестування когнітивних здібностей; третій етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду).

Згідно з пунктом 62 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону анонімне тестування з історії української державності не проводиться в межах кваліфікаційного іспиту під час конкурсів на зайняття вакантних посад суддів, оголошених рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.

Відповідно до пункту 8.2 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19 червня 2024 року № 185/зп-24, у разі якщо на момент складання іспиту анонімне тестування з історії української державності не проводиться, кожному учаснику, який успішно склав інші тестування та виконав відповідні практичні завдання, додається 40 балів до загального результату іспиту.

Підпунктом 6.3.3 пункту 6.3 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів передбачено, що учасник визнається таким, що успішно склав етап іспиту (крім тестування щодо когнітивних здібностей), у разі набрання 75 або більше відсотків від максимально можливого бала. Учасник визнається таким, що успішно склав тестування когнітивних здібностей, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала тестування.

Рішенням Комісії від 19 березня 2025 року № 56/зп-25 затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних господарських судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).

Соп’яненко О.Ю. отримала такі результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту»:

Професійна компетентність

Когнітивні здібності

47,6

351,1

Знання історії української державності

40

Знання у сфері права та спеціалізації суду

140

Здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації

123,5

Отже, загальна кількість балів за кваліфікаційний іспит – 351,1 із 400 можливих, що свідчить про підтвердження здатності Соп’яненко О.Ю. здійснювати правосуддя в апеляційному господарському суді за критерієм професійної компетентності.

Проведення спеціальної перевірки.

Відповідно до статті 75 Закону, статей 56–58 Закону Україн «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959), Вищою кваліфікаційною комісією суддів України організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Соп’яненко О.Ю.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 травня 2025 року № 20/ас-25 встановлено результати спеціальної перевірки кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко О.Ю. та визначено, що результати спеціальної перевірки мають бути враховані при ухваленні рішення Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Дослідження досьє та проведення співбесіди (встановлення відповідності кандидата критеріям особистої та соціальної компетентності, а також критеріям професійної етики та доброчесності).

Рішеннями Комісії від 19 березня 2025 року № 56/зп-25 допущено 83 кандидатів на посади суддів апеляційних господарських судів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), зокрема Соп’яненко О.Ю. Цим же ж рішенням установлено, що другий етап «Дослідження досьє та проведення співбесіди» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних господарських судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), проводиться у складі Другої палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 20 березня 2025 року доповідачем у справі кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко О.Ю. визначено члена Комісії Шевчук Г.М.

Комісія 11 квітня 2025 року звернулась до кандидатів на посади суддів в апеляційних господарських судах (лист № 21-2600/25) та запропонувала надати для долучення до досьє та оцінювання під час співбесіди пояснення та докази (за наявності), які, на думку кандидата, підтверджують її відповідність зазначеним критеріям особистої та соціальної компетентності, за відповідною формою. Кандидатом Соп’яненко О.Ю. 28 квітня 2025 року надіслано до Комісії пояснення та докази. Кандидат навела інформацію, яка, на її думку, підтверджує її відповідність показникам критерію особиста компетентність: «Рішучість та відповідальність», «Безперервний розвиток», та показникам критерію соціальна компетентність: «Ефективна комунікація», «Ефективна взаємодія», «Стійкість мотивації», «Емоційна стійкість».

До Комісії 13 червня 2025 року надійшов висновок Громадської ради доброчесності (далі – ГРД) про невідповідність кандидата на посаду судді Соп’яненко О.Ю. критеріям доброчесності та професійної етики (далі – висновок).

Членом Комісії – доповідачем (лист від 16 червня 2025 року № 32 дпс-818/24) запропоновано Соп’яненко О.Ю. надати пояснення та документи чи іншу інформацію, яка доповнює, спростовує, або уточнює обставини, викладені ГРД у висновку. З метою сприяння своєчасному ознайомленню з висновком ГРД Комісією надіслано кандидату його електронну копію.

Кандидатом 18 червня 2025 року надіслано на адресу Комісії пояснення щодо обставин, викладених у висновку ГРД.

Соп’яненко О.Ю. була забезпечена можливість ознайомитись із досьє кандидата на посаду судді.

Співбесіду із Соп’яненко О.Ю. проведено 19 червня 2025 року. На початку співбесіди кандидата ознайомлено з її правами; встановлено, що відсутні обставини, які перешкоджають проведенню співбесіди. Кандидату також запропоновано надавати уточнювальну інформацію в разі виявлення неточностей чи неповноти відомостей за результатами дослідження досьє.

Під час співбесіди Комісією обговорено: результати дослідження досьє; відповідність кандидата показникам критеріїв особистої і соціальної компетентності, а також критеріїв доброчесності та професійної етики.

Встановлення відповідності кандидата критерію особистої компетентності.

Згідно з пунктами 2.4–2.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання особиста компетентність — це сукупність морально-психологічних якостей та поведінкових характеристик, які визначають здатність кандидата діяти рішуче та відповідально, самостійно, цілеспрямовано та стійко. Вона охоплює такі риси, як вміння: приймати своєчасні й обґрунтовані рішення, готовність нести відповідальність за їх наслідки, прагнення до професійного розвитку та відкритість до зворотного зв’язку.

Відповідність кандидата критерію особистої компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію особистої компетентності:

1. Рішучість та відповідальність. Рішучість – це здатність кандидата на посаду судді вчасно приймати та не відкладати рішення у значущій для людини ситуації, навіть складні та непопулярні. Кандидат на посаду судді відповідає показнику рішучості, якщо вчасно приймає рішення, у тому числі складні та непопулярні; не відкладає рішення навіть попри наявні складнощі; демонструє розуміння невідкладності рішень, докладаючи максимальних, у тому числі додаткових / понаднормових, зусиль для їх вчасного прийняття замість того, щоб обґрунтовувати відтермінування зовнішніми чинниками. Відповідальність – це здатність кандидата на посаду судді брати на себе відповідальність за рішення та їх наслідки. Кандидат на посаду судді відповідає показнику відповідальності, якщо вміє оцінювати наслідки та приймати усвідомлені рішення; приймає повну особисту відповідальність за свої рішення та їх наслідки; у разі виникнення перешкод та ускладнень не шукає можливості перекласти відповідальність на інших або зняти з себе відповідальність, посилаючись на зовнішні обставини.

2. Безперервний розвиток – це свідомі та послідовні зусилля кандидата на посаду судді щодо професійного саморозвитку. Кандидат на посаду судді відповідає показнику безперервного розвитку, якщо він об’єктивно оцінює свої сильні сторони та зони розвитку; запитує та відкрито сприймає зворотний зв’язок; виносить уроки з досвіду, зокрема з власних помилок, та коригує свої підходи та поведінку; має (принаймні усно) сформований план розвитку, визначає пріоритети щодо власного розвитку; регулярно займається саморозвитком, зокрема відвідує заходи з підвищення кваліфікації (тренінги, навчання, професійні конференції тощо); займає та підтримує активну позицію у фаховому середовищі, зокрема виконує наукові роботи та/або бере участь у проєктах юридичного спрямування, пише статті, колонки або блоги на правову тематику тощо.

Вагу критерію особистої компетентності та її показників визначено таким чином: особиста компетентність – 50 балів, з яких: рішучість та відповідальність – 25 балів; безперервний розвиток – 25 балів.

Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критерію особистої компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».

Комісія відзначає, що Положення про проведення конкурсу, а також Положення про кваліфікаційне оцінювання ґрунтуються на принципі особистої відповідальності кандидата за подання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність встановленим критеріям. Цей обов’язок охоплює не лише надання Комісії загальних біографічних чи майнових даних, але й відомостей, які мають значення для оцінки особистої компетентності.

Таким чином, при оцінці особистої компетентності важлива роль належить активній участі кандидата в підтвердженні власної відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція та/або надання лише формальних відомостей, без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту, можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.

Не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію особистої компетентності відводиться співбесіді. Саме під час співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити, наскільки кандидат демонструє здатність до самостійного прийняття рішень у складних обставинах, готовність нести персональну відповідальність за наслідки своєї професійної діяльності, а також рівень його усвідомлення потреби в постійному вдосконаленні знань, навичок і професійних якостей. Особливо важливою є здатність кандидата детально та переконливо пояснити твердження, викладені в мотиваційному листі, а також надати чіткі й узгоджені пояснення щодо наданих ним відомостей, що підтверджують відповідність показникам особистої компетентності.

Саме співбесіда формує остаточну оцінку кандидата на посаду судді. У зв’язку із цим Комісія підкреслює, що сам характер оцінювання особистої компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням із застосуванням засобів їх встановлення. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.

Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» оцінюються Комісією у складі палати шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі палати обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок членів палати, які брали участь у співбесіді під час кваліфікаційного оцінювання, без урахування однієї найвищої та однієї найнижчої оцінки.

Надані кандидатом документи, а також її відповіді під час послідовного обговорення показників особистої компетентності під час проведеної співбесіди індивідуально оцінено членами Комісії таким чином:

Критерій

Показник

Бали, виставлені членами Комісії за показниками

Розрахований згідно з пунктом 5.7 Положення середній бал

Бал за критерій

 

 

Особиста компетентність

Рішучість

21

23

21

22

 

23

22

43,67

 

 
   
   

Відповідальність

   
   
   

Безперервний розвиток

21

24

20

21

 

23

23

   
   
   
   
   

Отже, надана кандидатом інформація в письмових поясненнях та під час співбесіди продемонструвала належний рівень рішучості, відповідальності та безперервного розвитку кандидата.

За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 43,67 бала із 50 можливих, що є вищим за 75% (37,5 бала) від максимально можливого бала, а тому Комісія виснує, що кандидат Соп’яненко О.Ю. підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному господарському суді за критерієм особистої компетентності.

Встановлення відповідності кандидата критерію соціальної компетентності.

Згідно з пунктами 2.8–2.12 Положення про кваліфікаційне оцінювання соціальна компетентність – це сукупність морально-психологічних якостей, поведінкових установок і міжособистісних навичок кандидата, які забезпечують ефективну взаємодію, конструктивну комунікацію та здатність зберігати професійну мотивацію і психологічну стійкість у складних ситуаціях, притаманних судовій діяльності. Зазначена компетентність відображає здатність судді налагоджувати та підтримувати належну комунікацію з учасниками процесу, колегами та суспільством, керувати емоціями, ухвалювати рішення в умовах міжособистісної напруги чи конфлікту, діяти з дотриманням поваги до людської гідності та прав сторін.

Відповідність кандидата критерію соціальної компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію соціальної компетентності:

1. Ефективна комунікація – це здатність кандидата на посаду судді ефективно використовувати комунікацію як інструмент для формування повного розуміння ситуації, встановлення взаєморозуміння та консенсусу у взаємодії з іншими. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної комунікації, якщо вміє чути та розуміти точку зору інших; чітко та структуровано доносить свою позицію; обґрунтовує свої рішення раціональними, цілісними та послідовними аргументами; здатний відстоювати свою позицію та впливати на думку інших; впевнено та переконливо виступає перед аудиторією.

2. Ефективна взаємодія – це здатність кандидата на посаду судді будувати конструктивні стосунки з колегами та іншими представниками професійного середовища на основі професійних цілей та цінностей, а не особистих інтересів. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної взаємодії, якщо проявляє повагу та докладає свідомих зусиль для розуміння інших точок зору; не провокує сам та не допускає виникнення міжособистісних конфліктів; здатний вживати ефективних заходів для вирішення робочих суперечок.

3. Стійкість мотивації – це усвідомлена мотивація кандидата на посаду судді до тривалого виконання професійних обов’язків судді в межах закону. Кандидат на посаду судді відповідає показнику стійкості мотивації, якщо має та демонструє усвідомлену (не ситуативну) мотивацію до роботи на посаді судді; розуміє всі виклики та складнощі такої роботи; може переконливо пояснити, що мотивує його до роботи; має сталу та усвідомлену мотивацію до служіння суспільству та розбудови правової держави.

4. Емоційна стійкість – це здатність кандидата на посаду судді ефективно управляти своїми емоційними станами. Кандидат на посаду судді відповідає показнику емоційної стійкості, якщо він на прикладах доводить свою здатність проявляти емоційну стійкість у стресових ситуаціях та під психологічним тиском; переконливо на прикладах розповідає, як відновлюється від стресу та напруги у професійній діяльності, та демонструє під час співбесіди здатність утримувати фокус та зберігати емоційну рівновагу, відповідаючи на запитання членів Комісії, у тому числі складні та провокаційні (зокрема, щодо статків, доходів, доброчесності тощо).

Вагу критерію соціальної компетентності та його показників визначено таким чином: соціальна компетентність – 50 балів, з яких: ефективна комунікація – 12,5 бала; ефективна взаємодія – 12,5 бала; стійкість мотивації – 12,5 бала; емоційна стійкість – 12,5 бала.

Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критерію соціальної компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».

Як і у випадку з особистою компетентністю, при оцінці відповідності кандидата критерію соціальної компетентності саме на кандидата покладається обов’язок надання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність цьому критерію. Цей обов’язок охоплює не лише загальні біографічні чи майнові дані, а й ті відомості, які мають значення для оцінки соціальної компетентності.

Таким чином, оцінювання кандидата за критерієм соціальної компетентності здійснюється за активної участі кандидата в підтвердженні власної відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей, без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту, можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.

Для оцінки критерію соціальної компетентності не менш важлива роль, як і у випадку з особистою компетенцією, у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді цьому критерію відводиться співбесіді. Саме у процесі співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити здатність кандидата до відкритого діалогу, сприйняття критичних запитань без агресії чи захисних реакцій, готовність визнавати помилки, а також загальну здатність до ефективної взаємодії з іншими особами в умовах підвищеного психологічного навантаження. Виявлені під час співбесіди риси можуть свідчити про обмежений рівень соціальної компетентності.

Важливою ознакою сформованої соціальної компетентності є також здатність кандидата чітко й аргументовано пояснити твердження мотиваційного листа, а також надати змістовні, логічно узгоджені відповіді щодо відомостей, поданих на підтвердження відповідності цьому критерію. Така здатність свідчить про рівень відкритості, здатність до самоспостереження, уміння адаптуватися до комунікативного контексту та працювати у взаємодії з іншими, що є ключовими елементами соціальної компетентності судді.

Саме співбесіда формує остаточну оцінку кандидата на посаду судді. У зв’язку із цим Комісія підкреслює, що оцінювання соціальної компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням із застосуванням засобів їх встановлення. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.

Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» оцінюються Комісією у складі палати шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі палати обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок членів палати, які брали участь у співбесіді під час кваліфікаційного оцінювання, без урахування однієї найвищої та однієї найнижчої оцінки.

Надані Соп’яненко О.Ю. документи, а також її відповіді під час послідовного обговорення показників соціальної компетентності під час проведеної співбесіди індивідуально оцінено членами Комісії таким чином:

Критерій

Показник

Бали, виставлені членами Комісії за показниками

Розрахований відповідно до пункту 5.7 Положення бал

Бал за критерій

 

 

Соціальна компетентність

Ефективна комунікація

11

12

11

11

 

12

11,33

45,67

 

 
   
   
   
   

Ефективна взаємодія

11

12

11

11

 

12

11,33

   
   
   

Стійкість мотивації

11

12

11

11

 

12

11,3

   
   
   
   

Емоційна стійкість

11

12

12

11

 

12

11,67

   
 

 

Надана інформація та результати співбесіди продемонстрували належний рівень соціальної компетентності кандидата.

Отже, за результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 45,67 бала із 50 можливих, що є вищим за 75% (37,5 бала) від максимально можливого бала, а тому Комісія висновує, що кандидат відповідає критерію особистої компетентності.

Загальні принципи, застосовані Комісією при встановленні відповідності кандидата критеріям професійної етики та доброчесності.

Насамперед Комісія відзначає, що доброчесність та професійна етика – це взаємопов’язаний комплекс морально-етичних якостей кандидата на посаду судді, що підтверджує його незалежність, чесність та відкритість як у службовій діяльності, так і поза її межами. Він охоплює принципи неупередженості, непідкупності, відповідального ставлення до етичних норм та бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті. Ці якості також включають законність джерел походження майна кандидата на посаду судді, відповідність рівня його життя та життя членів його сім’ї задекларованим доходам, а також узгодженість способу життя кандидата із його попереднім правовим статусом.

Таким чином, на переконання Комісії, доброчесність і професійна етика є фундаментальними критеріями, які забезпечують суспільну довіру до судової влади та гарантують дотримання принципів верховенства права.

Функціонування судової влади, до складу суддівського корпусу якої входитимуть судді, які не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики, є таким, що не відповідає очікуванням суспільства та фактично ставить під загрозу інтереси національної безпеки, громадського порядку та захист прав і свобод людей.

І хоча Комісія виходить із того, що кандидат на посаду судді відповідає критеріям доброчесності та професійної етики, однак така презумпція є спростовною, а рівень відповідності критеріям доброчесності та професійної етики підлягає  з’ясуванню у процесі кваліфікаційного оцінювання.

Відповідність кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики встановлюється за такими показниками:

- незалежність;

- чесність;

- неупередженість;

- сумлінність;

- непідкупність;

- дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті;

- законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім'ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу.

Наповнюють зміст цих показників затверджені рішенням Вищої ради правосуддя від 17 грудня 2024 року № 3659/0/15-24 Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) (далі – Показники).

Встановлення невідповідності показникам відбувається через призму істотності та суттєвості невідповідності тому чи іншому показнику.

У разі істотної невідповідності показнику кандидат на посаду судді визнається таким, що не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики. У такому разі відповідний критерій оцінюється у 0 балів. Для встановлення істотності обставин використовується стандарт обґрунтованого сумніву, за яким для прийняття рішення мають існувати відповідні та достатні фактичні дані, які є переконливими для звичайної розсудливої людини щодо того, що кандидат на посаду судді може не відповідати критеріям доброчесності та професійної етики. Обставинами, що вказують на істотність порушення правил та/або норм, є, зокрема: тяжкість діяння та його наслідки, суб’єктивна сторона поведінки, історичний контекст події, систематичність, давність порушення тощо.

Пунктом 5.10 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики в разі встановлення невідповідності хоча б одному показнику, визначеному пунктом 2.13 Положення про кваліфікаційне оцінювання.

Натомість у разі суттєвої невідповідності показнику кандидату на посаду судді знижується на 15 балів оцінка за кожним показником критерію професійної етики чи доброчесності. На цьому етапі ураховуються ознаки, що створюють ймовірність відхилення від очікуваних стандартів, навіть якщо фактичні дані не є повними чи остаточними. На переконання Комісії, такий підхід відповідає принципу превентивності, дозволяє фокусувати увагу на потенційно проблемних випадках і є прийнятним для ухвалення рішень у межах конкурсної процедури з мінімальними негативними наслідками для кандидата. Водночас з метою обмеження дискреції Комісії сума балів є фіксованою, а застосування такого зниження потребує окремого голосування під час закритого обговорення.

Таким чином, поєднання оцінки ризику як попереднього фільтру та обґрунтованого сумніву як фінального критерію дозволяє забезпечити баланс між ефективністю процедури та захистом прав і репутації кандидатів.

Встановлення відповідності кандидата критеріям професійної етики та доброчесності.

До Комісії надійшов висновок ГРД про невідповідність кандидата на посаду судді апеляційного господарського Соп’яненко О. Ю. критеріям доброчесності та професійної етики.

У висновку ГРД зазначає, що кандидат не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики за показниками «Чесність» (підпункт 2 пункту 18) та «Законність джерел походження прав на об’єкти цивільних прав» (підпункт 2 пункту 21 Показників).

1. Соп’яненко О. Ю. у 2016 році набула право безоплатного користування автомобілем марки «Volkswagen Polo» 2012 року випуску, вартістю 49 000 гривень, тоді як відповідно до оголошень на вебсайті auto.ria.com його вартість станом на 2025 рік становила щонайменше 7 000 доларів США. У 2018 році Соп’яненко О.Ю. придбала цей же автомобіль за 170 000 грн.

Таким чином, на думку ГРД, кандидат як суддя Господарського суду Сумської області протягом двох років безоплатно користувалася рухомим майном, у зв’язку із чим в її діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків). Також у ГРД наявний обґрунтований сумнів у достовірності відомостей, зазначених у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016–2017 роки, щодо вартості автомобіля.

2. Чоловік Соп’яненко О.Ю. у 2016 році набув право власності на житловий будинок загальною площею 281,7 м вартістю 1 951 453 грн на дату набуття. Сукупний дохід кандидата та усіх членів її сім’ї з 2003 до 2016 років cтановив близько 3,6 млн грн. У цей же період кандидат та члени її сім’ї сплачували податки, несли витрати на звичайну життєдіяльність та підтримання власного побуту, придбавали рухоме майно, зокрема у 2008 році – автомобіль «Hyundai Matrix» 2005 року випуску, та у 2012 році – автомобіль «Ssang Yong Korando» 2011 року випуску.

На думку ГРД, наявний обґрунтований сумнів у достатності коштів у чоловіка кандидата для будівництва зазначеного будинку відповідної вартості.

Стосовно автомобіля марки «Volkswagen Polo» 2012 року випуску Соп’яненко О.Ю. у письмових поясненнях, а також під час співбесіди 19 червня 2025 року пояснила, що задекларований у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016–2017 роки автомобіль не є подарунком від інших осіб, пов’язаним зі здійсненням нею повноважень судді. Власником автомобіля є ОСОБА_1 – близька подруга сім’ї. Вона не використовувала цей автомобіль через проблеми зі здоров’ям та з 12 червня 2016 року надала його в користування Соп’яненко О.Ю., про що нею було зазначено у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016–2017 роки. Вартість автомобіля (49 000 грн) була вказана в деклараціях на підставі фактично сплаченої вартості за автомобіль ОСОБА_1 згідно з договором купівлі-продажу від 12 квітня 2016 року між продавцем та покупцем.

Соп’яненко О.Ю. наголосила, що між нею та ОСОБА_1 склалися не правовідносини дарування автомобіля, а передачі його в безоплатне користування з покладенням усіх витрат з утримання та обслуговування транспортного засобу, що не може вважатися подарунком у розумінні частини першої статті 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, Соп’яненко О.Ю. було проведено поточний та капітальний ремонт автомобіля, зокрема у грудні 2017 року здійснено заміну автоматичної коробки передач (відповідні документи були передані новому власнику автомобіля разом із сервісною книжкою, вартість відповідних запчастин становила приблизно 2 500 євро).

Також Соп’яненко О.Ю. пояснила, що у 2016 році вони з чоловіком продали автомобіль «Hyundai Matrix» і мали намір придбати інший автомобіль. Знаючи про це, ОСОБА_1 запропонувала їм свій автомобіль «Volkswagen Polo», який на той час вже перебував у користуванні судді. Після накопичення необхідної суми було укладено договір купівлі-продажу від 02 серпня 2018 року та придбано автомобіль за 170 000 грн.

Стосовно житлового будинку загальною площею 281,7 кв.м, вартістю 1 951 453 грн Соп’яненко О.Ю. пояснила, що з метою реалізації наміру збудувати будинок у 2007 році вона разом із чоловіком придбала дві земельні ділянки: площею 0,0381 га – для будівництва та обслуговування жилого будинку, площею 0,0824 га – для ведення особистого селянського господарства. Ці ділянки фактично становлять єдину садибу загальною площею 0,1205 га. Після виготовлення проєктної документації у 2007 році ними отримано дозвіл на виконання будівельних робіт на зазначених земельних ділянках. Будівництво тривало з 2007 до 2016 року. У листопаді 2016 року на підставі декларації про готовність об’єкта до експлуатації було зареєстроване право власності на житловий будинок загальною площею 281,7 кв.м за її чоловіком як власником земельних ділянок.

Вартість житлового будинку 1 951 453 грн була визначена Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» при виготовленні технічного паспорта на будинок, враховуючи ціни, актуальні на момент введення об’єкта в експлуатацію. Таким чином, будинок збудовано протягом 2007–2016 років, а у 2016 році – введено в експлуатацію та задекларовано в щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік як такий, що коштує 1 951 453 грн.

Також Соп’яненко О.Ю. повідомила, що джерелами фінансування будівництва цього будинку, окрім доходів членів сім’ї, були грошові кошти, отримані за кредитним договором, а також від продажу квартири загальною площею 31, 07 кв. м  у місті Суми в 2008 році, житлового будинку із земельною ділянкою у селищі Слов’яносербськ Слов’яносербського району Луганської області у 2013 році. Фактично всі кошти сім’ї спрямовувалися на будівництво, а інших значних витрат або поїздок за кордон у цей період членами сім’ї не здійснювалося. Рухоме майно, про яке зазначає ГРД, набуте під час будівництва житлового будинку, зокрема автомобіль «Hyundai Matrix» 2005 року випуску було придбано у травні 2008 року в рідного брата за 10 грн, що підтверджується Біржовою угодою від 05 жовтня 2008 року № 113193, а автомобіль «Ssang Yong Korando» 2011 року придбано чоловіком у квітні 2012 року за 238 901 грн, з яких 211 900 грн було отримано в кредит, перший внесок становив 10 відсотків вартості автомобіля. Повна вартість автомобіля була сплачена протягом двох років, кредит повністю погашено у квітні 2014 року.

Таким чином, кандидат наголосила, що зазначена в майнових та щорічних деклараціях за 2003–2016 роки інформація свідчить про легальне походження доходів членів сім’ї та їх достатність для того, щоб протягом 9 (дев’яти) років будувати будинок.

Крім того, Соп’яненко О.Ю. звернула увагу Комісії на те, що обставини користування та придбання нею автомобіля «Volkswagen Polo» 2012 року випуску, а також придбання чоловіком житлового будинку загальною площею 281,7 кв.м вже були предметом дослідження Комісії під час її участі в конкурсі на посаду судді Верховного Суду. Її було визнано такою, що підтвердила здатність здійснювати правосуддя в Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду (рішення Комісії від 06 березня 2019 року№ 564/вс-19).

Згідно з пунктом 18 розділу ІІІ Показників «Чесність» – правдивість, принциповість, щирість судді (кандидата на посаду судді) у професійному та особистому судді. Суддя відповідає показнику чесності, якщо, зокрема, але не виключно, надав достовірну та відому йому інформацію в деклараціях доброчесності судді (декларації доброчесності кандидата на посаду судді), деклараціях родинних зв’язків судді (декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді), деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, про яку має бути обізнаний під час набуття права на об’єкти цивільних прав, отримання інших благ, переваг, пільг чи статусу, виконання обов’язків, вирішення спорів не допускав поведінки, яка, на думку звичайної розсудливої людини, може завдати шкоди авторитету правосуддя чи знизити рівень суспільної довіри до суду.

Відповідно до пункту 21 розділу ІІІ Показників «Законність джерел походження прав на об’єкти цивільних прав» суддя (кандидат на посаду судді) відповідає показнику, якщо джерела походження прав на об’єкти цивільних прав судді (кандидата на посаду судді) та членів його сім’ї не викликають обґрунтованого сумніву в їх законності.

Законність джерел походження прав на об’єкти цивільних прав не викликає обґрунтованого сумніву, якщо, зокрема, але не виключно: дії судді (кандидата на посаду судді), спрямовані на набуття прав на об’єкти цивільних прав, не суперечать вимогам законодавства, правилам професійної етики та є добросовісними; вартість об’єктів цивільних прав, набутих суддею (кандидатом на посаду судді) та/або членами його сім’ї, відповідає розміру їхніх доходів, отриманих із законних джерел у періоди, що передують набуттю відповідних об’єктів цивільних прав.

Проаналізувавши надані кандидатом пояснення та докази на їх підтвердження, Комісія дійшла висновку, що цих пояснень та доказів достатньо для спростування сумніву щодо відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики в частині порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків та достовірності відомостей, зазначених у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016–2017 роки, щодо вартості автомобіля, а також достатності та легальності коштів чоловіка кандидата для будівництва будинку відповідної вартості.

Також ГРД було додатково надано Комісії інформацію, яка сама по собі не стала підставою для висновку, однак характеризує кандидата та може бути використана під час оцінювання.

Так, Соп’яненко О.Ю. у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011–2014 роки не зазначила земельної ділянки площею 2,26 га в селі Нестерівка Маньківського району Черкаської області, яка з 23 листопада 2011 року належить її матері на праві власності, яка в той період була членом сім’ї суб’єкта декларування. Водночас кандидат була обізнана про цю земельну ділянку, оскільки ще 18 листопада 2009 року надала довіреність, якою уповноважила матір на приватизацію.

Крім того, мати кандидата у 2016–2018 роках відвідувала тимчасово окуповану територію Луганської області.

Стосовно земельної ділянки площею 2,26 га Соп’яненко О.Ю. пояснила, що в листопаді 2011 року її мати відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом отримала право на земельну частку (пай) в розмірі 2,65 га в умовних кадастрових гектарах, яка розташована в селі Нестерівка Маньківського району Черкаської області.

Соп’яненко О.Ю. зауважила, що виготовлення документації із землеустрою та оформлення права власності на земельні ділянки при розпаюванні земель здійснюється на весь масив земель господарства, а не кожним власником окремо. Після завершення цих процесів мати отримала право власності на вказану земельну ділянку уточненою площею 2,2610 га на підставі Свідоцтва про право власності від 24 листопада 2014 року № 29893710.

Кандидат пояснила, що, як тільки вона дізналася про набуття матір’ю права власності на земельну ділянку, відповідну інформацію було одразу відображено в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 рік.

Також кандидат пояснила, що довіреністю від 18 листопада 2009 року, про яку вказує ГРД, вона уповноважувала матір бути представником в органах, установах, підприємствах, організаціях із питань приватизації на її ім’я земельної ділянки, розташованої у селищі Слов’яносербську Слов’яносербського району Луганської області загальною площею 0,0658 га, на якій розташований житловий будинок, подарований кандидатці бабусею у 2010 році. Тобто висновок ГРД про те, що довіреністю від 18 листопада 2009 року мати була уповноважена оформити ділянки в селі Нестерівка є помилковим, оскільки право на земельний пай було отримано матір’ю в порядку спадкування лише в 2011 році.

Стосовно відвідування матір’ю тимчасово окупованої території Луганської області кандидат пояснила, що для в’їзду на територію Луганської області її мати щорічно отримувала відповідні дозволи від Служби безпеки України на перетин лінії зіткнення, на підставі яких в’їжджала на територію Луганської області для відвідування поховання своїх сина, чоловіка та матері ІНФОРМАЦІЯ_1 Луганської області.

Кандидат наголосила, що інформацію про відвідування матір’ю тимчасово непідконтрольних територій у Луганській області протягом 2016–2018 року вона зазначала в анкеті судді та декларації доброчесності кандидата на посаду судді за 2022 рік, які вона подавала для участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

Проаналізувавши письмові пояснення кандидата та пояснення, надані під час співбесіди, стосовно інформації, зазначеної у висновку ГРД, фактів, які б свідчили про порушення кандидатом Соп’яненко О.Ю. критеріїв професійної етики та доброчесності та впливали б на їх оцінку,  Комісією не встановлено.

Отже, за результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також голосувань під час закритого обговорення за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цими критеріями, становить 300 балів із 300 можливих, що є максимальним балом, а тому Комісія дійшла висновку, що кандидат відповідає критеріям професійної етики та доброчесності.

Висновки за результатами кваліфікаційного оцінювання.

КРИТЕРІЇ

ПОКАЗНИКИ

РЕЗУЛЬТАТ 
(за показником)

РЕЗУЛЬТАТ 
(за критерієм)

Професійна компетентність

Когнітивні здібності

47,6

351,1

Знання історії української державності

40

Знання у сфері права та спеціалізації суду

140

Здатність практичного застосування знань у сфері права в суді відповідного рівня та спеціалізації

123,5

Особиста компетентність

Рішучість та відповідальність

22

43,67

Безперервний розвиток

21,67

Соціальна компетентність

Ефективна комунікація

11,33

45,67

Ефективна взаємодія

12

Стійкість мотивації

12

Емоційна стійкість

12

Доброчесність та професійна етика

Незалежність

 

300

Чесність

Неупередженість

Сумлінність

Непідкупність

Дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті

Законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу

 

 

Загальний бал

740,43

За результатами дослідження досьє та проведеної співбесіди кандидат Соп’яненко О.Ю. у сукупності набрала 704,43 бала, що є підставою для визнання її такою, що підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному господарському суді.

Згідно з абзацом другим частини першої статті 88 Закону, якщо ГРД у своєму висновку встановила, що кандидат на посаду судді не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України може ухвалити вмотивоване рішення про підтвердження здатності такого кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді лише у разі, якщо таке рішення підтримане двома третинами голосів призначених членів Комісії, але не менше ніж дев’ятьма голосами.

Отже, у зв’язку з наявністю висновку ГРД питання про підтвердження або непідтвердження здатності кандидата на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко О.Ю. здійснювати правосуддя в апеляційному господарському суді повинно вирішуватися Комісією у пленарному складі.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 79, 83–86, 88, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

1. Визначити, що за результатами проходження процедури кваліфікаційного оцінювання кандидат на посаду судді апеляційного господарського суду Соп’яненко Оксана Юріївна набрала 740,43 бала.

2. Питання про підтвердження здатності Соп’яненко Оксани Юріївни здійснювати правосуддя в апеляційному господарському суді внести на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у пленарному складі.

Головуючий                                                                                   Олексій ОМЕЛЬЯН

Члени Комісії                                                                                Михайло БОГОНІС

                                                                                                         Віталій ГАЦЕЛЮК

                                                                                                         Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                         Галина ШЕВЧУК