Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Михайла БОГОНОСА (доповідач),
членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК,
за участі: кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Геннадія ВАЛІГУРСЬКОГО,
розглянувши питання про встановлення результатів спеціальної перевірки, дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Валігурського Геннадія Юрійовича в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),
встановила:
Стислий виклад підстав і порядку проведення конкурсу на посади суддів апеляційних загальних судів та процедури кваліфікаційного оцінювання кандидата.
Статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) установлено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду та внесення за результатами конкурсу до Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) рекомендації про призначення кандидата на посаду судді визначено в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженому рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення про конкурс).
За змістом частини другої статті 793 Закону в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду) цього Закону. Процедуру проведення Комісією кваліфікаційного оцінювання врегульовано главою 1 розділу V Закону.
Отже, необхідною умовою зайняття посади судді є проходження кваліфікаційного оцінювання з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Частинами першою, другою, п’ятою статті 83 Закону встановлено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність. Порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення (далі – Положення).
Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами та доповненнями) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних загальних судах.
Частиною четвертою статті 83 Закону встановлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.
У грудні 2023 року Валігурський Геннадій Юрійович звернувся до Комісії із заявою про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді в апеляційному загальному суді, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року, як особа, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, та про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 1/ас-24 Валігурського Г.Ю. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах.
Основні відомості про кандидата.
Валігурський Геннадій Юрійович, дата народження – __________ року, громадянин України, володіє державною мовою на рівні вільного володіння другого ступеня. Відомості про наявність заборон для зайняття посади судді, визначені частиною другою статті 69 Закону, відсутні.
У 2002 році кандидат закінчив Національний університет внутрішніх справ і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію юриста (спеціаліст).
У 2009 році кандидат закінчив Інститут підготовки професійних суддів Одеської національної юридичної академії, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію магістра права.
Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 Валігурського Г.Ю. призначено на посаду судді Куйбишевського районного суду Запорізької області строком на п’ять років.
Рішенням Комісії від 07 червня 2018 року № 133/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Куйбишевського районного суду Запорізької області Валігурського Г.Ю.
Строк повноважень у судді закінчився 24 вересня 2021 року.
Рішенням Голови Верховного Суду від 10 червня 2022 року № 217/0/149-22 Валігурського Г.Ю. відряджено до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області.
Рішенням Комісії від 11 червня 2024 року № 102/ко-24 визначено, що суддя Куйбишевського районного суду Запорізької області Валігурський Г.Ю. за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді набрав 789,75 бала; визнано таким, що відповідає займаній посаді.
Рішенням Комісії від 26 червня 2024 року № 474/дс-24 Валігурського Г.Ю. рекомендовано для призначення на посаду судді Куйбишевського районного суду Запорізької області.
Рішенням ВРП від 26 вересня 2024 року № 2847/0/15-24 внесено Президентові України подання про призначення Валігурського Г.Ю. на посаду судді Куйбишевського районного суду Запорізької області.
Указом Президента України від 16 жовтня 2024 року № 727/2024 Валігурського Г.Ю. призначено на посаду судді Куйбишевського районного суду Запорізької області.
Рішенням ВРП від 22 травня 2025 року № 1103/0/15-25 достроково закінчено відрядження судді Валігурського Г.Ю. до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області та одночасно відряджено до Інгульського районного суду міста Миколаєва строком на 1 рік з 09 червня 2025 року.
Складання кваліфікаційного іспиту (встановлення відповідності кандидата критерію професійної компетентності).
Відповідно до статті 85 Закону та пунктів 2.1, 2.2 розділу 2 Положення основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності є кваліфікаційний іспит, який проводиться в порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, встановлених главою 1 розділу V Закону.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичного завдання. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності. Практичне завдання проводиться щодо спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності.
Рішенням Комісії від 11 вересня 2024 року № 270/зп-24 (зі змінами) призначено кваліфікаційний іспит у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), та визначено черговість етапів його проведення (перший етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; другий етап – тестування когнітивних здібностей; третій етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду).
Згідно з пунктом 62 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону анонімне тестування з історії української державності не проводиться в межах кваліфікаційного іспиту під час конкурсів на зайняття вакантних посад суддів, оголошених рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 та від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.
Відповідно до пункту 8.2 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19 червня 2024 року № 185/зп-24, у разі якщо на момент складання іспиту анонімне тестування з історії української державності не проводиться, кожному учаснику, який успішно склав інші тестування та виконав відповідні практичні завдання, додається 40 балів до загального результату іспиту.
Підпунктом 6.3.3 пункту 6.3 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів передбачено, що учасник визнається таким, що успішно склав етап іспиту (крім тестування щодо когнітивних здібностей), у разі набрання 75 або більше відсотків від максимально можливого бала. Учасник визнається таким, що успішно склав тестування когнітивних здібностей, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала тестування.
Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
Валігурський Г.Ю. отримав такі результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту»:
|
професійна компетентність |
когнітивні здібності |
50,90 |
360,90 |
|
знання історії української державності |
40 |
||
|
знання у сфері права та зі спеціалізації суду |
148 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
122 |
Отже, кількість балів, отриманих Валігурським Г.Ю. за кваліфікаційний іспит, свідчить про його відповідність критерію професійної компетентності.
Проведення спеціальної перевірки.
Відповідно до статті 75 Закону, статей 56–58 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959), Вищою кваліфікаційною комісією суддів України організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Валігурського Г.Ю.
Запити про надання відомостей стосовно кандидата надіслано до Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК), Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України, Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, у Єдиному державному реєстрі судових рішень (далі – ЄДРСР) перевірено відомості про кандидата на предмет обмеження дієздатності або недієздатності.
Комісією отримано відповіді від уповноважених державних органів із інформацією стосовно кандидата на посаду судді апеляційного загального суду.
За результатами спеціальної перевірки уповноваженим представником секретаріату Комісії відповідно до Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, сформовано довідку про спеціальну перевірку.
Під час проведення спеціальної перевірки не отримано інформації, яка свідчить про невідповідність Валігурського Г.Ю. вимогам до кандидата на посаду судді.
Результати спеціальної перевірки враховуються Комісією при встановленні відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Дослідження досьє кандидата на посаду судді та проведення співбесіди (встановлення відповідності кандидата критеріям особистої та соціальної компетентності, а також критеріям професійної етики та доброчесності).
Згідно з рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), допущено 706 кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, зокрема Валігурського Г.Ю.
Рішенням Комісії від 30 липня 2025 року № 143/зп-25 визначено, що другий етап «Дослідження досьє та проведення співбесіди» кваліфікаційного оцінювання, зокрема, кандидатів на посади суддів Миколаївського апеляційного суду в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у складі постійної колегії № 1.
Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 01 серпня 2025 року за результатами розгляду матеріалів кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Валігурського Г.Ю. доповідачем визначено члена Комісії Богоноса М.Б.
Комісією в межах наданих повноважень надіслано запити до таких органів державної влади: Міністерства юстиції України, Національного антикорупційного бюро України, НАЗК, Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Служби безпеки України.
У відповідь на запити отримано інформацію стосовно кандидата, яку долучено до матеріалів досьє.
Комісія 06 серпня 2025 року надіслала кандидату на посаду судді апеляційного загального суду листа № 21-6808/25, у якому запропонувала надати для долучення до досьє та оцінювання під час співбесіди пояснення та докази (за наявності), які, на думку кандидата, підтверджують його відповідність критеріям особистої та соціальної компетентності.
До Комісії 20 серпня 2025 року надійшли пояснення Валігурського Г.Ю. (на виконання листа Комісії від 06 серпня 2025 року № 21-6808/25). Кандидат надав інформацію, яка, на його думку, підтверджує відповідність показникам критерію особистої компетентності: «Рішучість та відповідальність», «Безперервний розвиток» та показникам критерію соціальної компетентності: «Ефективна комунікація», «Ефективна взаємодія», «Стійкість мотивації», «Емоційна стійкість».
Під час підготовки до співбесіди доповідачем надіслано запити до Інгульського районного суду міста Миколаєва, Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області та кандидата щодо надання інформації про суддівську діяльність Валігурського Г.Ю.
У відповідь на вказані запити надано інформацію, яку долучено до матеріалів досьє.
До Комісії 19 лютого 2026 року надійшло рішення Громадської ради доброчесності (далі – ГРД) про надання інформації від 19 лютого 2026 року.
Листом від 20 лютого 2026 року Комісія запропонувала кандидату надати для долучення до досьє та оцінювання під час співбесіди пояснення та докази (за наявності), які, на його думку, підтверджують відповідність критеріям особистої та соціальної компетентності.
До Комісії 09 березня 2026 року надійшли пояснення кандидата щодо обставин, викладених у рішенні ГРД.
Валігурському Г.Ю. було надано можливість ознайомитись із досьє кандидата на посаду судді.
Співбесіду з Валігурським Г.Ю. проведено 02 квітня 2026 року. На початку співбесіди кандидата ознайомлено з його правами, встановлено відсутність обставин, що перешкоджають проведенню співбесіди. Кандидату також запропоновано надавати додаткову інформацію в разі виявлення неточностей чи неповноти відомостей за результатами дослідження досьє.
Під час співбесіди Комісією обговорено: результати дослідження досьє, відповідність кандидата показникам критеріїв особистої та соціальної компетентності, а також критеріїв доброчесності та професійної етики.
Встановлення відповідності кандидата критерію особистої компетентності.
Відповідність кандидата критерію особистої компетентності визначається через призму його відповідності таким показникам:
1. Рішучість та відповідальність.
2. Безперервний розвиток.
Вагу критерію особистої компетентності та її показників визначено таким чином: особиста компетентність – 50 балів, з яких: рішучість та відповідальність – 25 балів; безперервний розвиток – 25 балів.
Пунктом 5.5 розділу 5 Положення встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критерію особистої компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливого бала за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Комісія відзначає, що Положення про проведення конкурсу, а також Положення ґрунтуються на принципі особистої відповідальності кандидата за подання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність встановленим критеріям. Цей обов’язок охоплює не лише надання Комісії загальних біографічних чи майнових даних, але й відомостей, що мають значення для оцінки особистої компетентності.
Таким чином, при оцінюванні особистої компетентності важлива роль належить активній участі кандидата в підтвердженні власної відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція та/або надання лише формальних відомостей, без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту, можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
Не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію особистої компетентності відводиться співбесіді. Саме під час співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити, наскільки кандидат спроможний до самостійного прийняття рішень у складних обставинах, готовність нести персональну відповідальність за наслідки своєї професійної діяльності, а також рівень його усвідомлення потреби в постійному вдосконаленні знань, навичок і професійних якостей. Особливо важливою є здатність кандидата детально та переконливо пояснити твердження, викладені в мотиваційному листі, а також надати чіткі й узгоджені пояснення щодо наданих ним відомостей, що підтверджують відповідність показникам особистої компетентності.
Саме під час співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. У зв’язку з цим Комісія підкреслює, що оцінювання особистої компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.
Пунктом 5.7 Положення передбачено, що оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» здійснюється Комісією у складі колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
Надані Валігурським Г.Ю. документи, а також його відповіді під час послідовного обговорення показників особистої компетентності на співбесіді були індивідуально оцінені членами Комісії у складі колегії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали, виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7 середній бал |
Бал за критерій |
||
|
особиста компетентність |
рішучість |
21 |
22 |
22 |
21,67 |
41,67 |
|
відповідальність |
||||||
|
безперервний розвиток |
20 |
20 |
20 |
20 |
||
За результатами оцінки письмових пояснень та інших матеріалів, долучених до досьє, співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії у складі колегії за відповідними показниками, сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 41,67 бала із 50 можливих, що вище 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критерію особистої компетентності.
Встановлення відповідності кандидата критерію соціальної компетентності.
Відповідність кандидата критерію соціальної компетентності визначається через призму його відповідності таким показникам:
1. Ефективна комунікація.
2. Ефективна взаємодія.
3. Стійкість мотивації.
4. Емоційна стійкість.
Вагу критерію соціальної компетентності та його показників визначено таким чином: соціальна компетентність – 50 балів, з яких: ефективна комунікація – 12,5 бала; ефективна взаємодія – 12,5 бала; стійкість мотивації – 12,5 бала; емоційна стійкість – 12,5 бала.
Пунктом 5.5 розділу 5 Положення встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критерію соціальної компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливого бала за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Аналогічно оцінюванню відповідності критерію особистої компетентності при оцінюванні відповідності кандидата критерію соціальної компетентності, саме на кандидата покладається обов’язок надання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність цьому критерію. Цей обов’язок охоплює не лише загальні біографічні чи майнові дані, а й ті відомості, що мають значення для оцінки соціальної компетентності.
Таким чином, оцінювання кандидата за критерієм соціальної компетентності здійснюється за активної участі кандидата в підтвердженні своєї відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
При оцінюванні критерію соціальної компетентності за аналогією з оцінюванням особистої компетентності не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді цьому критерію відводиться співбесіді. Саме під час співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити здатність кандидата до відкритого діалогу, сприйняття критичних запитань без агресії чи захисних реакцій, готовність визнавати помилки, а також загальну здатність до ефективної взаємодії з іншими особами в умовах підвищеного психологічного навантаження. Виявлені під час співбесіди риси можуть свідчити про обмежений рівень соціальної компетентності.
Важливою ознакою сформованої соціальної компетентності є також здатність кандидата чітко й аргументовано пояснити твердження мотиваційного листа, а також надати змістовні, логічно узгоджені відповіді щодо відомостей, поданих на підтвердження відповідності цьому критерію. Така здатність свідчить про рівень відкритості, здатність до самоспостереження, уміння адаптуватися до комунікативного контексту та працювати у взаємодії з іншими, що є ключовими елементами соціальної компетентності судді.
Саме під час співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. У зв’язку із цим Комісія підкреслює, що оцінювання соціальної компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням із застосуванням засобів їх встановлення. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.
Пунктом 5.7 Положення передбачено, що оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» здійснюється Комісією у складі колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
Надані Валігурським Г.Ю. документи, а також його відповіді під час послідовного обговорення показників соціальної компетентності на співбесіді були індивідуально оцінені членами Комісії у складі колегії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали, виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7 середній бал |
Бал за критерій |
||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
10 |
11 |
11 |
10,67 |
41,67 |
|
ефективна взаємодія |
10 |
10 |
10 |
10 |
||
|
стійкість мотивації |
11 |
11 |
11 |
11 |
||
|
емоційна стійкість |
10 |
10 |
10 |
10 |
||
Отже, надана інформація та участь у співбесіді продемонстрували належний рівень соціальної компетентності кандидата.
За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії у складі колегії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 41,67 бала із 50 можливих, що вище 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критерію соціальної компетентності.
Загальні принципи, застосовані Комісією при встановленні відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Насамперед Комісія відзначає, що доброчесність та професійна етика ‒ це взаємопов’язаний комплекс морально-етичних якостей кандидата на посаду судді, що підтверджує його незалежність, чесність та відкритість як у службовій діяльності, так і поза її межами. Він охоплює принципи неупередженості, непідкупності, відповідального ставлення до етичних норм та бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті. Цей комплекс також включає законність джерел походження майна кандидата на посаду судді, відповідність рівня його життя та життя членів його сім’ї задекларованим доходам, а також узгодженість способу життя кандидата із його попереднім правовим статусом.
Таким чином, на переконання Комісії, доброчесність і професійна етика є фундаментальними критеріями, що забезпечують суспільну довіру до судової влади та гарантують дотримання принципів верховенства права.
Функціонування судової влади, до складу суддівського корпусу якої входитимуть судді, які не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики, є таким, що не відповідає очікуванням суспільства та фактично ставить під загрозу інтереси національної безпеки, громадського порядку та захист прав і свобод людей.
І хоча Комісія виснує, що кандидат на посаду судді відповідає критеріям доброчесності та професійної етики, така презумпція є спростовною, а рівень відповідності критерію доброчесності та професійної етики підлягає з’ясуванню у процесі кваліфікаційного оцінювання.
Відповідність кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики встановлюється за такими показниками: незалежність; чесність; неупередженість; сумлінність; непідкупність; дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті; законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу.
Наповнюють змістом ці показники, затверджені рішенням ВРП від 17 грудня 2024 року № 3659/0/15-24 Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) (далі – Єдині показники).
Встановлення невідповідності Єдиним показникам відбувається через призму істотності порушення правил та/або норм.
Згідно з пунктом 5.10. Положення суддя (кандидат на посаду судді) не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики у разі встановлення невідповідності або наявності обґрунтованого сумніву в його відповідності хоча б одному показнику, визначеному пунктом 2.13 цього Положення. Такий суддя (кандидат на посаду судді) припиняє участь у кваліфікаційному оцінюванні та визнається таким, що не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Для оцінювання відповідності кандидата показникам критерію використовується стандарт обґрунтованого сумніву, за яким для прийняття рішення мають існувати відповідні та достатні фактичні дані, що є переконливими для звичайної розсудливої людини щодо невідповідності кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики.
Обставини, що вказують на істотність порушення правил та/або норм є, зокрема: тяжкість діяння та його наслідки, суб’єктивна сторона поведінки, історичний контекст події, систематичність, давність порушення тощо (пункт 5.11 Положення).
Відповідно до пункту 5.12. Положення кількість балів за результатами оцінювання відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям доброчесності та професійної етики може бути знижена на 15 балів за кожне виявлене порушення (одне суттєве або декілька менш суттєвих) правил та/або норм.
На переконання Комісії, такий підхід дозволяє фокусувати увагу на потенційно проблемних випадках і є прийнятним для ухвалення рішень у межах конкурсної процедури з мінімальними негативними наслідками для кандидата.
Істотність порушень встановлюється Комісією в закритому обговоренні і визначається шляхом голосування. Кожне зниження балів повинно бути мотивовано в рішенні Комісії (пункт 5.13 Положення).
Встановлення відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
До Комісії 19 лютого 2026 року надійшло рішення ГРД про надання інформації від 19 лютого 2026 року, у якому вказано таке.
1. У деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Декларація, Декларації), за 2017–2018 роки зазначено місце проживання та майнові права на житло в м. Херсоні. Водночас Куйбишевський районний суд Запорізької області, в якому Валігурський Г.Ю. здійснював правосуддя з 2016 до червня 2022 року, територіально розташований в смт Камʼянка Запорізької області.
З огляду на відстань між смт Кам’янкою та м. Херсоном (близько 450 км) наведені обставини можуть свідчити про ймовірну неповноту відображення відомостей у Деклараціях за 2017–2018 роки.
2. 23 березня 2023 року стосовно кандидата відкрито виконавче провадження, стягувачем у якому є Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області, за категорією справи — стягнення штрафів у сфері безпеки дорожнього руху у справах про адміністративні правопорушення.
Постановою серії ___ № _______ кандидата притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) за перевищення швидкості в населеному пункті (78 км/год при дозволених 50 км/год) та накладено штраф у розмірі 340 грн. Указану постанову кандидат оскаржив у судовому порядку, покликаючись на відсутність належних доказів та порушення процедури використання приладу фіксації.
Рішенням Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27 березня 2023 року у справі № 214/4885/22, залишеним без змін судом апеляційної інстанції 17 квітня 2024 року, у задоволенні позову відмовлено. Судом встановлено правомірність використання технічного приладу «TruCam», наявність у нього належної сертифікації, а також визнано зафіксовані ним дані належними та допустимими доказами.
На переконання ГРД, наявність виконавчого провадження може свідчити про примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, що є обставиною, яка негативно характеризує кандидата, оскільки може вказувати про недотримання ним правил дорожнього руху та можливе ухилення від добровільного виконання рішення про притягнення до адміністративної відповідальності.
3. Постановою від 14 липня 2025 року у справі № 489/5117/25 Валігурський Г.Ю. звільнив особу від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за частиною першою статті 172-6 КУпАП, визнавши його малозначним згідно з положенням статті 22 КУпАП.
При цьому у зазначеній постанові суд дійшов висновку про відсутність поважних причин, які б перешкоджали своєчасному поданню Декларації за 2024 рік та встановив, що несвоєчасне подання Декларації зумовлене тим, що особа, перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати, забула її подати.
Водночас адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП, належить до правопорушень, пов’язаних з корупцією, що зумовлює підвищені вимоги до мотивування рішення про звільнення особи від відповідальності за малозначністю. Особливий характер цієї категорії справ підтверджується також положеннями частини другої статті 250 КУпАП, відповідно до яких участь прокурора у розгляді справ про правопорушення, передбачені статтями 172-4 – 172-9 КУпАП, є обов’язковою.
Як убачається зі змісту постанови, підставами для застосування статті 22 КУпАП зазначено: наслідки та ставлення особи до вказаних дій, відсутність суспільної шкоди від діяння, незначний термін пропуску строку подання декларації (менше однієї доби), самостійне подання декларації до виявлення порушення, відсутність обтяжуючих обставин, а також те, що особа раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась.
Валігурський Г.Ю. пояснив під час співбесіди та навів аргументи для спростування тверджень ГРД про наявність інформації, яка може свідчити про його невідповідність критерію доброчесності.
Стосовно пункту 2 рішення ГРД кандидат зазначив, що до набрання законної сили судовим рішенням (17 квітня 2024 року) виконання постанови про накладення адміністративного стягнення було зупинено на підставі частини третьої статті 300-1 КУпАП.
За твердженнями кандидата, виконавче провадження було відкрито 31 серпня 2023 року, а стягнення штрафу здійснено у примусовому порядку до завершення судового розгляду без його належного повідомлення, у зв’язку з чим він був позбавлений можливості добровільно виконати постанову.
Кандидат вказує, що про відкриття виконавчого провадження йому стало відомо лише 31 серпня 2023 року у день списання коштів з його банківського рахунку.
На переконання кандидата, у разі належного повідомлення про відкриття виконавчого провадження, він мав би можливість надати документи, що підтверджують відсутність на той час підстав для його відкриття, а після набрання законної сили рішенням суду про відмову в задоволенні позову – виконати постанову шляхом добровільної сплати штрафу.
Валігурський Г.Ю. вважає, що за вказаних обставин його поведінка не свідчить про порушення стандартів суддівської стики та не має ознак умисного ухилення від виконання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Комісія бере до уваги надані кандидатом пояснення, визнаючи їх достатньо обґрунтованими та підтвердженими відповідними фактичними даними.
Стосовно пункту 3 рішення ГРД кандидат пояснив, що положення статті 22 КУпАП не містять вичерпного переліку умов, за наявністю яких правопорушення може бути визнане малозначним, а також не встановлюють заборони її застосування до правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Кандидат зазначив, що під час розгляду судової справи особа, яка притягалась до адміністративної відповідальності, пояснила про відсутність технічної можливості подати Декларацію до 31 березня 2025 року, у зв’язку з перебуванням за межами міста. Крім того, з 08 лютого 2025 року до 31 березня 2025 року особа перебувала у відпустці без збереження заробітної плати на період воєнного стану, у зв’язку з чим не подала Декларацію своєчасно (забула). Після закінчення відпустки 01 квітня 2025 року особа самостійно подала Декларацію. Під час розгляду справи вона визнала про вину, розкаялася у вчиненому та зазначила, що у майбутньому не допускатиме подібного порушення.
Комісія вважає пояснення кандидата переконливими і такими, що спростовують сумніви ГРД у його невідповідності критеріям доброчесності та професійної етики.
Стосовно пункту 1 рішення ГРД кандидат пояснив, що у зазначені періоди не мав у користуванні житла в смт Кам’янка, яке підлягало б декларуванню, тимчасово мешкав у кімнатах місцевих гуртожитків на умовах короткострокового проживання без визначеного права користування конкретним приміщенням (кімнатою).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції, чинній станом на дату подання Декларацій) у декларації зазначаються відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Відповідно до роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю від 11 серпня 2016 № 3 (зі змінами, чинними станом на дату подання Декларацій) більшість об’єктів декларування (а саме: нерухомість, об’єкти незавершеного будівництва, цінне рухоме майно, транспортні засоби, цінні папери, корпоративні права, юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї, нематеріальні активи, грошові активи, фінансові зобов’язання, членство в громадських об’єднаннях або входження до їхніх органів) декларується відповідно до їх наявності станом на останній день звітного періоду. Наприклад, при поданні щорічної декларації, якщо зазначені об’єкти станом на 31 грудня попереднього року не перебувають у володінні, користуванні або власності (для різних об’єктів передбачено різні права - див. відповідні розділи декларації) суб’єкта декларування або членів його сім’ї, то вони не повинні відображатися в декларації, навіть якщо вони перебували на такому праві упродовж певного часу у звітному періоді.
Водночас у Деклараціях за 2017–2018 роки кандидат не зазначив право користування об’єктами нерухомості за місцем фактичного проживання.
Комісія не встановила ознак умисного приховування інформації, однак критично оцінює пояснення кандидата, та вважає, що останній не вжив достатніх заходів для підтвердження причин недекларування об’єктів нерухомості, якими користувався за місцезнаходженням суду. У зв’язку з цим Комісія дійшла висновку, що описане порушення може бути підставою для зменшення оцінки кандидата за показником «сумлінність» критерію доброчесності.
Водночас за результатами дослідження досьє кандидата Комісією встановлено інші обставини, що не були вказані в інформації ГРД, однак не можуть бути залишені поза увагою.
1. Згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи, сину кандидата ОСОБА_1 у 4 кварталі 2023 року Благодійним фондом УКУ виплачено 20 500 грн (ознака доходу 145 – вартість підготовки чи перепідготовки платника податку у вітчизняних закладах освіти).
Водночас у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» Декларації за 2023 рік зазначений дохід не відображено.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про доходи, які суб’єкт декларування або члени його сім’ї отримали упродовж звітного періоду, доходи включають, зокрема, благодійну допомогу.
Згідно з підпунктом 4 пункту 12 розділу IV Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року № 449/21, розмір отриманих доходів зазначається з урахуванням нарахованих податків і зборів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 12 розділу IV цього Порядку, доходи одного виду, отримані від одного джерела упродовж звітного періоду, вказуються однією сумою. Доходи різних видів, отримані від одного джерела, зазначаються окремо Дохід одного виду (а саме: «Подарунок у грошовій формі», «Подарунок у негрошовій формі», «Благодійна допомога», «Інше»), отриманий з різних джерел, вказується як 1 об’єкт декларування, при цьому зазначаються всі джерела цього доходу (шляхом заповнення блоку полів «Інформація про джерело (джерела) доходу» та натискання кнопки «Зберегти»).
З огляду на викладене Комісія дійшла висновку, що кандидат не вжив належних заходів для дотримання вимог законодавства щодо декларування, що може бути підставою для зменшення кількості балів за показником «сумлінність» критерію доброчесності.
2. У розділі 2.1. «Інформація про суб’єкта декларування» Декларації за 2021 рік кандидат вказав місце фактичного проживання: Івано-Франківська область, м. Коломия, АДРЕСА_1.
Водночас у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» Декларації за 2021 рік кандидат не зазначив права користування об’єктом нерухомості за місцем фактичного проживання.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції, чинній станом на дату подання Декларації) у декларації зазначаються відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Ураховуючи викладене, Комісія вважає, що кандидат не вжив належних заходів для забезпечення декларування об’єкта нерухомості, яким фактично користувався. У зв’язку з цим Комісія дійшла висновку, що вказане порушення може бути підставою для зменшення кількості балів за показником «сумлінність» критерію доброчесності.
3. У розділі 6 «Транспортні засоби» Декларації за 2024 рік кандидат зазначив про інше право користування транспортним засобом марки «Mazda 3» 2019 р.в. Датою набуття права зазначено 01 листопада 2023 року.
Водночас у Декларації за 2023 рік такий об’єкт рухомого майна не задекларований.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції, чинній станом на дату подання Декларації) у декларації зазначаються відомості про цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня звітного року, що належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в її володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Таким чином, кандидат не вжив достатніх заходів для дотримання вимог законодавства щодо декларування, що може бути підставою для зменшення кількості балів за показником «сумлінність» критерію доброчесності.
З урахуванням наведеного Комісія дійшла висновку, що викладені вище порушення правил декларування у своїй сукупності є підставою для зменшення кількості балів за показником «сумлінність» критерію доброчесності на 15 балів.
За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також голосувань під час закритого обговорення за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цими критеріями, становить 285 балів, тому Комісія виснує, що Валігурський Г.Ю. відповідає критеріям доброчесності та професійної етики.
Висновки за результатами кваліфікаційного оцінювання.
|
КРИТЕРІЇ |
ПОКАЗНИКИ |
РЕЗУЛЬТАТ |
РЕЗУЛЬТАТ |
|
професійна компетентність |
когнітивні здібності |
50,90 |
360,90 |
|
знання історії української державності |
40 |
||
|
знання у сфері права та спеціалізації суду |
148 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
122 |
||
|
особиста компетентність |
рішучість та відповідальність |
21,67 |
41,67 |
|
безперервний розвиток |
20 |
||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
10,67 |
41,67 |
|
ефективна взаємодія |
10 |
||
|
стійкість мотивації |
11 |
||
|
емоційна стійкість |
10 |
||
|
доброчесність та професійна етика |
незалежність |
|
285 |
|
чесність |
|||
|
неупередженість |
|||
|
сумлінність |
|||
|
непідкупність |
|||
|
дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті |
|||
|
законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу |
|||
|
|
|
Загальний бал |
729, 24 |
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 79, 83–86, 88, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Визначити, що за результатами кваліфікаційного оцінювання кандидат на посаду судді апеляційного загального суду Валігурський Геннадій Юрійович набрав 729,24 бала.
2. Визнати Валігурського Геннадія Юрійовича таким, що підтвердив здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді.
Головуючий Михайло БОГОНІС
Члени Комісії: Надія КОБЕЦЬКА
Галина ШЕВЧУК