X

105/пс-24

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
18.12.2024
Дата надходження документа: 
18.12.2024
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
18.12.2024
105/пс-24
Про відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Галини ШЕВЧУК (доповідач),

розглянувши питання про відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 20 листопада 2024 року надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) про необхідність розгляду питання щодо відрядження двох суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва у зв’язку з виявленням надмірного рівня навантаження в цьому суді.

Відповідно до протоколу розподілу між членами Комісії від 20 листопада 2024 року доповідачем за повідомленням ДСА України про необхідність розгляду питання щодо відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва (номер справи 32дпс-1996/24) визначено члена Комісії Шевчук Г.М.

На виконання вимог пункту 2 розділу ІІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (далі – Порядок), на офіційному вебсайті Комісії 25 листопада 2024 року розміщено оголошення про розгляд питання щодо внесення подання про відрядження суддів (тимчасове переведення) для здійснення правосуддя до Ленінського районного суду міста Миколаєва. В оголошенні, серед іншого, вказано семиденний строк для подання згоди на відрядження, який закінчився 02 грудня 2024 року.

Упродовж встановленого строку до Комісії надійшли згоди на відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва від трьох суддів:

- Васильченко-Дриги Наталі Олександрівни, судді Новобузького районного суду Миколаївської області;

- Томашевського Олександра Олександровича, судді Казанківського районного суду Миколаївської області;

- Гусейнова Кімала Анатолійовича, судді Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області;

 

Суддів повідомлено про час і місце засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Комісії. У засідання Комісії судді не з’явилися. 

Суддя Томашевський О.О. у заяві, поданій до Комісії 16 грудня 2024 року, просив розглядати питання відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва без його участі.

Згідно з пунктом 8 розділу ІІІ Порядку неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про його відрядження.

Заслухавши члена Комісії – доповідача Шевчук Г.М., письмові пояснення суддів, розглянувши матеріали, необхідні для вирішення питання щодо доцільності внесення подання до Вищої ради правосуддя з рекомендацією про відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва, Комісія у складі Другої палати встановила таке.

Частиною першою статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) передбачено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

У період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді – до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду. Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді.

Крім того, за загальним правилом, визначеним абзацом четвертим пункту 1 розділу І Порядку, відрядження суддів із судів, у яких вони обіймають штатні посади, не повинно суттєво впливати на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в цих судах.

Комісія зазначає, що згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.

Закон та Порядок визнають відрядження як виняткову процедуру, що може бути застосована з метою відновлення правосуддя у відповідній територіальній одиниці чи зменшення надмірного навантаження в суді, до якого здійснюється відрядження. Водночас таке відрядження можливе виключно за умови, що шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя не буде завдано в суді, з якого суддя відряджається.

ДСА України в повідомленні, яке надійшло до Комісії 20 листопада 2024 року, зазначає, що рішенням Вищої ради правосуддя від 24 серпня 2023 року № 852/0/15-23 «Про визначення кількості суддів у місцевих та апеляційних судах» у Ленінському районному суді міста Миколаєва визначено чотирнадцять посад суддів. Фактично на посадах перебувають десять суддів, здійснюють правосуддя вісім.

Суддю Кирильчука О.І. мобілізовано до Збройних Силах України.

Суддю Рибіцьку К.О. призначено на посаду судді Указом Президента України від 16 жовтня 2024 року № 728/2024, однак станом на день надіслання повідомлення вона не склала присяги судді.

За даними звітності за 9 місяців 2024 року середня кількість днів, необхідних для розгляду справ та матеріалів, що надійшли до місцевих загальних судів, по Україні становить 299 днів для одного повноважного судді з урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників середньої тривалості розгляду справ (рішення Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20).

У Ленінському районному суді міста Миколаєва середня кількість днів, необхідних для розгляду справ, які надійшли за звітний період, одним повноважним суддею становить 396 днів, тобто перевищує середній показник по Україні, що дає підстави стверджувати про наявність у суді надмірного рівня судового навантаження.

Згідно з інформацією про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за 9 місяців 2024 року (лист ДСА України від 18 жовтня 2014 року № 15-20606/24), до Ленінського районного суду міста Миколаєва за вказаний період надійшло 8 618 справ та матеріалів, для розгляду яких визначено 28 535 годин. За умови відрядження до цього суду одного судді середня кількість днів, необхідних суддям для розгляду справ і матеріалів, становитиме 357 днів, двох суддів – 324 дні.

ДСА України вважає, що відрядження суддів із судів, які припинили роботу, та із судів, територіальну підсудність судових справ яких змінено, не вплине на доступ до правосуддя в таких судах.

Також ДСА України зазначає, що суттєво не вплине на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя відрядження суддів із судів, у яких середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, менша ніж прогнозована середня кількість днів по Україні.

За таких обставин ДСА України просить урахувати, що відрядження двох суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва дозволить врегулювати питання надмірного судового навантаження в цьому суді.

Стосовно наявності підстав для відрядження судді Васильченко-Дриги Н.О.

Указом Президента України від 22 січня 2010 року № 59/2010 Васильченко Н.О. призначено на посаду судді Новобузького районного суду Миколаївської області строком на п’ять років.

Указом Президента України від 02 листопада 2017 року № 348/2017 Васильченко Н.О. призначено на посаду судді Новобузького районного суду Миколаївської області.

Указом Президента України від 21 вересня 2018 року № 290/2018 суддю Новобузького районного суду Миколаївської області Васильченко Н.О. переведено шляхом відрядження строком до одного року на роботу на посаді судді Ленінського районного суду міста Миколаєва.

Після закінчення строку відрядження в Ленінському районному суді міста Миколаєва 21 вересня 2019 року Васильченко Н.О. повернулася до Новобузького районного суду Миколаївської області.

Головою Новобузького районного суду Миколаївської області видано наказ від 18 лютого 2018 року № 29-аг про зміну прізвища в облікових документах з Васильченко Н.О. на Васильченко-Дрига Н.О. 

Згідно з довідкою Новобузького районного суду Миколаївської області у 2022 році кількість судових справ, розглянутих суддею Васильченко-Дригою Н.О., становить: кримінальних – 194, з яких 1 рішення скасовано та не змінено жодного; цивільних – 131, з яких 2 рішення скасовано та не змінено жодного; адміністративних – 2, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено; справ про адміністративні правопорушення – 182, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено. У 2023 році кількість судових справ, розглянутих суддею Васильченко-Дригою Н.О., становить: кримінальних – 259, з яких 1 рішення скасовано та 2 змінено; цивільних – 371, з яких  3 рішення скасовано та 2 змінено; адміністративних – 5, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено, справ про адміністративні правопорушення – 352, з яких 2 рішення скасовано та не змінено жодного.

На день подання згоди на відрядження у провадженні судді перебувають судові справи: кримінальні – 43, зокрема понад три місяці – 6, цивільні – 89, зокрема понад три місяці – 2, адміністративні – 1, зокрема понад три місяці – 0, справи про адміністративні правопорушення – 13, зокрема понад три місяці – 0.  

Також у довідці зазначено, що в Новобузькому районному суді Миколаївської області штатна кількість суддів – 4, фактична – 4, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 3. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Новобузького районного суду Миколаївської області, становить: кримінальні справи – 80, цивільні справи – 250, адміністративні справи – 0, справи про адміністративні правопорушення – 76.

Під час вирішення питання про відрядження суддя Васильченко-Дрига Н.О. просить врахувати, що вона має батька ІНФОРМАЦІЯ_1 ____ року народження, який проживає у місті Миколаєві та потребує її догляду.

За інформацією, наданою в.о. голови Новобузького районного суду Миколаївської області, станом на грудень 2024 року у провадженні судді Васильченко-Дриги Н.О. перебувають справи:

  • що становлять значний суспільний інтерес – 0;
  • розгляд яких триває понад шість місяців – 10 (цивільних – 8, кримінальних – 2);
  • розгляд яких триває понад один рік – 33 (цивільних – 13, кримінальних – 19, справ про адміністративні правопорушення – 1);
  • у яких суддя є суддею-доповідачем – 1;
  • у яких суддя входить до складу колегії – 0;
  • у яких до обвинуваченого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою понад один рік – 1.

Залишок нерозглянутих справ судді Васильченко-Дриги Н.О. становить: кримінальних – 34, цивільних – 80, адміністративних – 1, справи про адміністративні правопорушення – 24.

Крім того, в.о. голови Новобузького районного суду Миколаївської області зауважила, що штатна та фактична кількість суддів цього суду становить чотири особи, однак суддю Новобузького районного суду Миколаївської області Ціпивко І.І. переведено шляхом відрядження до Личаківського районного суду міста Львова з 01 липня 2024 року строком на один рік. Таким чином, здійснюють правосуддя троє суддів.

Середня кількість судових справ, які надійшли в провадження кожного працюючого судді у 2023 році, становить 967 справ, тобто близько 80 справ на місяць, у 2024 році (станом на 02 грудня 2024 року) – 887 справ, тобто близько 74 справ на місяць.

В.о. голови Новобузького районного суду Миколаївської області вважає, що прогнозоване надходження справ на одного працюючого суддю у 2025 році, з урахуванням відрядження судді Васильченко-Дриги Н.О. і до закінчення 02 липня 2025 року відрядження судді Ціпивко І.І. становитиме 120 справ на місяць.

Відповідно до наданої ДСА України інформації до Новобузького районного суду Миколаївської області за 9 місяців 2024 року надійшло 2 066 справ та матеріалів. Нормативний час, необхідний для їх розгляду,  становить 5 328 годин.

Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ та матеріалів, які надійшли за дев’ять місяців 2024 року, одним повноважним суддею, становить 222 дні.

У Ленінському районному суді міста Миколаєва нормативний час розгляду справ становить 396 днів.

У Новобузькому районному суді Миколаївської області середня кількість днів, необхідних для розгляду, менша ніж у Ленінському районному суді міста Миколаєва та менша за середній показник по Україні, проте Комісією враховуються й інші обставини, які можуть негативно вплинути на доступ до правосуддя в цьому суді.

Дослідивши інформацію, надану ДСА України, про стан здійснення правосуддя в суді, у якому суддя Васильченко-Дрига Н.О. обіймає штатну посаду, про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за 9 місяців 2024 року, узявши до уваги обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження суддів, проаналізувавши письмові пояснення судді, інформацію, надану в.о. голови Новобузького  районного суду Миколаївської області, Комісія дійшла висновку, що відрядження судді Васильченко-Дриги Н.О. до Ленінського районного суду міста Миколаєва може призвести до неможливості утворення колегії суддів для розгляду окремих категорій судових справ та негативно вплине на доступ до правосуддя в цьому суді.

Посилання судді Васильченко-Дриги Н.О. на необхідність врахування інших обставин, у тому числі життєвих та сімейних, відхиляються Комісією з огляду на те, що такі обставини можуть бути враховані при внесенні подання про відрядження судді, якщо Комісією буде встановлено, що відрядження судді суттєво не вплине на доступ до правосуддя в суді, з якого він відряджається.

Ураховуючи викладене, Комісія вважає за необхідне відмовити у внесенні подання про відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва судді Васильченко-Дриги Н.О. з метою уникнення обставин, які можуть вплинути на доступ до правосуддя в Новобузькому районному суді Миколаївської області.

Стосовно наявності підстав для відрядження судді Томашевського О.О.

Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 Томашевського О.О. призначено на посаду судді Казанківського районного суду Миколаївської області строком на п’ять років.

Указом Президента України від 08 травня 2024 року № 296/2024 Томашевського О.О. призначено на посаду судді Казанківського районного суду Миколаївської області.

У згоді на відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва Томашевський О.О. зазначив, що довідка для розгляду питання щодо відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя подається ним з 09 травня 2024 року у зв’язку із тим, що з вересня 2021 року до травня 2024 року він не мав повноважень судді.

Іншої інформації, яку може бути враховано Комісією при вирішенні питання про продовження строку відрядження судді, Томашевським О.О. не надано.   

Згідно з довідкою Казанківського районного суду Миколаївської області за період з 09 травня 2024 року до дня подання згоди на відрядження (29 листопада 2024 року) кількість судових справ розглянутих суддею Томашевським О.О., становить: кримінальних – 141, з яких 1 рішення скасовано та не змінено жодного; цивільних – 115, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено; адміністративних – 1, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено, справ про адміністративні правопорушення – 126, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено.

На день подання згоди на відрядження у провадженні судді Томашевського О.О. перебувають судові справи: кримінальні – 15, зокрема понад три місяці – 3;  цивільні – 34, зокрема понад три місяці – 8; адміністративні – 0, зокрема понад три місяці – 0.

Також у довідці зазначено, що в Казанківському районному суді Миколаївської області штатна кількість суддів – 3, фактична – 3, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 3. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Казанківського районного суду Миколаївської області, становить: кримінальні справи –125, цивільні справи – 123, адміністративні справи – 2, справи про адміністративні правопорушення – 21.             

За інформацією, наданою головою Казанківського районного суду Миколаївської області, станом на грудень 2024 року у провадженні судді Томашевського О.О. перебувають справи:

- що становлять значний суспільний інтерес – 3; 

- розгляд яких триває понад шість місяців – 0;

- розгляд яких триває понад один рік – 0;

- у яких суддя є суддею–доповідачем – 72, з них кримінальних – 19, цивільних – 44, про адміністративні правопорушення – 9;

- у яких суддя входить до складу колегії – 0;

- у яких до обвинуваченого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою понад один рік – 0.

Голова Казанківського районного суду Миколаївської області наголосила, що штатна та фактична кількість суддів цього суду становить лише три особи.

Також голова суду зауважила, що з 13 вересня 2021 року до 09 травня 2024 року суддя Томашевський О.О. не мав повноважень, однак за цей же період іншими суддями Казанківського районного суду Миколаївської області розглянуто 4 137 справ, з них кримінальних – 1 149, цивільних – ¹ 391, адміністративних – 33, про адміністративні правопорушення – 1 564.

Крім того, голова суду просила врахувати інші обставини, що впливають на збільшення навантаження на суддів Казанківського районного суду Миколаївської області, зокрема такі:

1. Збільшення кількості осіб, що утримуються в Державній установі «Казанківська виправна колонія (№ 93)», що перебуває в межах юрисдикції Казанківського районного суду Миколаївської області, призводить до необхідності вирішення нових питань при виконанні вироків суду, що збільшує навантаження на суддів цього суду.

2. Збільшення кількості проваджень за кримінальними правопорушеннями, віднесеними до категорії кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення) та кількість справ про військові адміністративні правопорушення з моменту повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

3. Казанківський районний суд Миколаївської області є найменш віддаленим судом від Новобузького районного суду Миколаївської області, до юрисдикції якого віднесено розгляд питань, які є компетенцією слідчого судді, і у разі неможливості утворення колегії для розгляду кримінальних проваджень у цьому суді штатна кількість суддів Казанківського районного суду Миколаївської області забезпечує можливість утворення колегії задля оперативного розгляду справ.

Відповідно до наданої ДСА України інформації до Казанківського районного суду Миколаївської області за 9 місяців 2024 року надійшло 1 401 справа та матеріал.

Нормативний час, необхідний для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до цього суду, становить 3 707 годин.

Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ та матеріалів, які надійшли за дев’ять місяців 2024 року, одним повноваженим суддею, становить 154 дні.

У Ленінському районному суді міста Миколаєва нормативний час розгляду справ становить 396 днів.

Навантаження в Казанківському районному суді Миколаївської області менше ніж у Ленінському районному суді міста Миколаєва та менше за середній показник по Україні, проте Комісією враховуються й інші обставини, які можуть вплинути на доступ до правосуддя в цьому суді.

Дослідивши інформацію про стан здійснення правосуддя в суді, у якому Томашевський О.О. обіймає штатну посаду, узявши до уваги обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження суддів, проаналізувавши письмові пояснення судді, інформацію, надану головою Казанківського районного суду Миколаївської області, Комісія дійшла висновку, що відрядження судді Томашевського О.О. до Ленінського районного суду міста Миколаєва може призвести до неможливості створення колегії суддів для розгляду окремих категорій судових справ та негативно вплине на доступ до правосуддя в цьому суді.

Ураховуючи викладене, Комісія вважає за необхідне відмовити у внесенні подання про відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва судді Томашевського О.О. з метою уникнення обставин, які можуть вплинути на доступ до правосуддя в Казанківському районному суді Миколаївської області.

Стосовно наявності підстав для відрядження судді Гусейнова К.А.

Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 Гусейнова К.А. призначено на посаду судді Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області строком на п’ять років.

Указом Президента України від 04 липня 2024 року № 434/2024 Гусейнова К.А.

призначено на посаду судді Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області.

Згідно з довідкою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області у 2024 році кількість судових справ, розглянутих суддею Гусейновим К.А., становить: кримінальних – 19, з яких 1 рішення скасовано та не змінено жодного; цивільних – 254, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено; адміністративних – 2, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено, справ про адміністративні правопорушення – 88, з яких жодного рішення не скасовано та не змінено.

На день подання згоди на відрядження у провадженні судді перебувають судові справи: кримінальні – 9, зокрема понад три місяці – 0, цивільні – 129, зокрема понад три місяці – 2.

Також у довідці зазначено, що в Жовтоводському міському суді Дніпропетровської області штатна кількість суддів – 6, фактична – 4, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 4.

Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, становить: кримінальні справи – 108, цивільні справи – 550, адміністративні справи – 3, справи про адміністративні правопорушення – 74.

Під час вирішення питання про відрядження суддя Гусейнов К.А. просить врахувати, що в місті Миколаєві як внутрішньо-переміщені особи проживають його батьки, які потребують догляду, та донька.

За інформацією, наданою в.о. голови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, станом на грудень 2024 року у провадженні судді Гусейнова К.А. перебувають справи:

- що становлять значний суспільний інтерес – 0;

- розгляд яких триває понад шість місяців – 0;

- розгляд яких триває понад один рік – 0;

- у яких суддя є суддею–доповідачем – 168 (кримінальні – 10, цивільні – 138, адміністративні – 1, справи про адміністративні правопорушення – 19.

- у яких суддя входить до складу колегії – 0;

- у яких до обвинуваченого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою понад один рік – 0.

В.о. голови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області вважає, що відрядження судді Гусейнова К.А. суттєво не вплине на стан розгляду справ у цьому суді та лише помірно збільшить навантаження на інших суддів.

Додатково зазначила, що суддя Гусейнов К.А здійснює правосуддя без поділу на спеціалізації, не є слідчим суддею у суді. Згоду на відрядження надав уперше.

Відповідно до наданої ДСА України інформації до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області за 9 місяців 2024 року надійшло 3 158 справ та матеріалів. Нормативний час, необхідний для розгляду цих справ і матеріалів, становить 9 049 годин.

Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ та матеріалів, які надійшли за дев’ять місяців 2024 року, одним повноваженим суддею, становить 283 дні.

За даними звітності ДСА за 9 місяців 2024 року, у разі відрядження одного судді з Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області навантаження в цьому суді становитиме 377 днів, що є більшим за середній рівень судового навантаження по Україні (299 днів), а у Ленінському районному суді міста Миколаєва навантаження, яке наразі становить 396 днів, у разі відрядження одного судді, скоротиться до 357 днів.

Дослідивши інформацію про стан здійснення правосуддя в суді, у якому Гусейнов К.А. обіймає штатну посаду, узявши до уваги обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження суддів, проаналізувавши письмові пояснення судді, інформацію, надану в.о. голови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області, Комісія дійшла висновку, що відрядження судді Гусейнова К.А. до Ленінського районного суду Миколаївської області негативно вплине на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в Жовтневому міському суді Дніпропетровської області та нівелює мету інституту відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), адже не забезпечить доступу до правосуддя в судах, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження, та не вирівняє навантаження на суди.

Посилання судді Гусейнова К.А. на необхідність врахування інших обставин, у тому числі життєвих та сімейних, відхиляються Комісією з огляду на те, що такі обставини можуть бути враховані при внесенні подання про відрядження судді, якщо Комісією буде встановлено, що відрядження судді суттєво не вплине на доступ до правосуддя в суді, з якого він відряджається.

Ураховуючи викладене, Комісія вважає за необхідне відмовити у внесенні подання про відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва судді Гусейнова К.А. з метою уникнення обставин, які можуть вплинути на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в Жовтневому міському суді Дніпропетровської області.

Водночас Комісією враховано, що невирішеним залишається питання про необхідність відрядження двох суддів до Ленінського районного суду Миколаївської області через виявлення надмірного рівня судового навантаження в цьому суді.

Згідно з пунктом 16 розділу III Порядку, у разі якщо Вищою кваліфікаційною комісією суддів України прийнято рішення про відмову у внесенні подання про відрядження всіх суддів, які надали згоду на відрядження, Комісією може бути прийнято рішення про залишення без розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді або продовження строку розгляду такого питання.

З метою врегулювання судового навантаження та забезпечення належних умов доступу до правосуддя в Ленінському районному суді міста Миколаєва Комісія дійшла висновку про необхідність продовження строку розгляду питання про відрядження двох суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва.

Керуючись статтями 55, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

  1. Відмовити у внесенні до Вищої ради правосуддя подання про відрядження до Ленінського районного суду міста Миколаєва судді Новобузького районного суду Миколаївської області Васильченко-Дриги Наталі Олександрівни, судді Казанківського районного суду Миколаївської області Томашевського Олександра Олександровича, судді Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Гусейнова Кімала Анатолійовича.
  2. Продовжити строк розгляду питання щодо внесення подання про відрядження суддів до Ленінського районного суду міста Миколаєва до 18 січня 2024 року.

 

 

Головуючий                                                                                      Олексій ОМЕЛЬЯН

Члени Комісії:                                                                                  Михайло БОГОНІС

                                                                                                          Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                          Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                          Руслан МЕЛЬНИК

                                                                                                          Галина ШЕВЧУК