X

14/пс-23

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
16.08.2023
Дата надходження документа: 
16.08.2023
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
16.08.2023
14/пс-23
Про відрядження суддів до Галицького районного суду міста Львова

 

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Першої палати:

головуючого – Ігнатова Р.М.,

членів Комісії: Богоноса М.Б., Гацелюка В.О., Кобецької Н.Р., Мельника Р.І., Пасічника А.В., Шевчук Г.М.,

розглянувши питання про відрядження суддів до Галицького районного суду міста Львова,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з Державної судової адміністрації України надійшло повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження двох суддів до Галицького районного суду міста Львова у зв’язку з виявленням надмірного рівня судового навантаження в цьому суді.

19 липня 2023 року розпочато процедуру відрядження (як тимчасового переведення) та встановлено семиденний термін (з дня оголошення про початок процедури відрядження судді) для подання документів, визначених пунктом 6 розділу IV-1 Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення).

У встановлений термін згоду на відрядження подали:

- суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Ціпивко Ірина Ігорівна;

- суддя Шацького районного суду Волинської області Стрілець Наталія Вячеславівна;

- суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук Петро Ярославович.

Розгляд питання про відрядження суддів до Галицького районного суду міста Львова призначено Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на 16 серпня 2023 року.

У засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з’явився суддя Стельмащук П.Я.

Судді Ціпивко І.І., Стрілець Н.В. повідомлені про час і місце засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Комісії, у засідання Комісії не з’явилися. Згідно з пунктом 8 розділу ІІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення) неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про його відрядження.  

Заслухавши доповідача, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Кобецьку Н.Р., пояснення судді Стельмащука П.Я., проаналізувавши інформацію, надану Державною судовою адміністрацією України, Новобузьким районним судом Миколаївської області, Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області, Шацьким районним судом Волинської області, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Першої палати встановила таке.

Частиною першою статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

Згідно з інформацією Державної судової адміністрації України середня по Україні кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею місцевого загального суду, в 2022 році становила 252 дні; у першому півріччі 2023 року – 190 днів.

У штаті Галицького районного суду міста Львова 12 посад суддів. Фактично перебувають на посадах 10 суддів, з яких суддя Котельва К.О. призначена на посаду строком на п’ять років, повноваження судді припинилися у зв’язку з закінченням строку, на який її було призначено. За даними звітності, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, котрі надійшли до Галицького районного суду міста Львова, на одного повноважного суддю у 2022 році становив 426 днів; у першому півріччі 2023 року – 314 днів.

Відповідно до абзацу першого пункту 10 розділу III Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення) при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду. Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді. Крім того, за загальним правилом, визначеним абзацом четвертим пункту 1 розділу І Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), відрядження суддів із судів, у яких вони обіймають штатні посади, не повинно суттєво впливати на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в цих судах.

Ціпивко Ірина Ігорівна Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 призначена на посаду судді Новобузького районного суду Миколаївської області строком на п’ять років; Указом Президента України від 07 серпня 2017 року № 212/2017 переведена шляхом відрядження на шість місяців на роботу на посаді судді Жидачівського районного суду Львівської області; Указом Президента України від 07 серпня 2017 року № 24/2018 продовжено строк її відрядження ще на шість місяців; Указом Президента України від 29 листопада 2021 року № 603/2021 призначена суддею Новобузького районного суду Миколаївської області.

Стаж роботи Ціпивко І.І. на посаді судді становить понад 6 років.

Згідно з довідкою Новобузького районного суду Миколаївської області кількість справ, розглянутих суддею Ціпивко І.І. у 2021 році, становить: кримінальних – 64, з яких скасованих рішень 3, змінених – 0; цивільних – 110, з яких скасованих рішень 2, змінених – 2; адміністративних – 3, з яких жодне рішення не скасовувалося та не змінювалося; про адміністративні правопорушення – 88, з яких жодне рішення не скасовувалося та не змінювалося. У 2022 році кількість справ, розглянутих суддею Ціпивко І.І., становить: кримінальних – 21, з яких жодне рішення не скасовувалося та не змінювалося; про адміністративні правопорушення – 36, з яких жодне рішення не скасовувалося та не змінювалося. Також у довідці зазначено, що в Новобузькому районному суді Миколаївської області штатна чисельність суддів – 4, фактична чисельність – 4, кількість суддів, які здійснюють правосуддя – 3. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Новобузького районного суду Миколаївської області, становить: кримінальні справи – 52, цивільні справи – 118, адміністративні справи – 2, справи про адміністративні правопорушення – 113.

За інформацією, наданою головою Новобузького районного суду Миколаївської області на запит, станом на 01 серпня 2023 року у суді не розглянуто 61 справу; справ, які розглядаються колегіально, немає; відрядження судді Ціпивко І.І. суттєво не вплине на середній рівень судового навантаження у суді та доступ до правосуддя, враховуючи і те, що остання ІНФОРМАЦІЯ_1.

За інформацією, наданою Державною судовою адміністрацією України, нормативний час, необхідний для розгляду справ у Новобузькому районному суді Миколаївської області, у 2022 році на одного повноважного суддю становив 75 днів, у першому півріччі 2023 року – 48 днів.

У згоді на відрядження до Галицького районного суду міста Львова суддя Ціпивко І.І. зазначила, що здійснює правосуддя в Новобузькому районному суді Миколаївської області з вересня 2016 року. За її згодою була переведена до Жидачівського районного суду Львівської області. Відповідно до результатів здійснення правосуддя у Жидачівському районному суді Львівської області у 2017 році в її провадженні перебувало 2152 справи, з них розглянуто – 1562 справи; станом на 08 серпня 2018 року – перебувало в провадженні 2064 справи, з них розглянуто 1347 справ. За даними суддівського досьє, під час здійснення судочинства в Жидачівському районному суді Львівської області у 2017 році показник загального навантаження судді Ціпивко І.І. становив 546,75 справи при середньому показнику навантаження у суді 99,4, у 2018 році – 335,5 справи при середньому показнику у суді 64,7. Загальна кількість скасованих рішень за вказані роки – 7. 

З початком повномасштабного вторгнення суддя Ціпивко І.І. здійснювала правосуддя в Новобузькому районному суді Миколаївської області. ІНФОРМАЦІЯ_2. На даний час вона готова приступити до здійснення правосуддя, ІНФОРМАЦІЯ_3, однак просить врахувати відсутність власного житла в місті Новий Буг Миколаївської області, ІНФОРМАЦІЯ_4, близькість до проведення бойових дій та постійне проживання у Львівській області, де вона має міцні соціальні зв’язки та родичів, ІНФОРМАЦІЯ_5.

Враховуючи зазначені обставини, зокрема інформацію про рівень навантаження у Галицькому районному суді міста Львова та Новобузькому районному суді Миколаївської області, досвід попереднього відрядження судді Ціпивко І.І., її стаж роботи на посаді судді та якість розгляду справ, Комісія констатує, що відрядження судді Ціпивко І.І. до Галицького районного суду міста Львова строком на 1 рік не вплине суттєво на доступ до правосуддя в Новобузькому районному суді Миколаївської області. Водночас суддя Ціпивко І.І. ІНФОРМАЦІЯ_6, не здійснює правосуддя, не приступила до виконання своїх обов’язків судді Новобузького районного суду Миколаївської області, а заявила лише про намір приступити до здійснення правосуддя. Комісія вважає, що ухвалення рішення про внесення подання до Вищої ради правосуддя на відрядження судді Ціпивко І.І. є передчасним та не слугуватиме досягненню мети інституту відрядження.

Стельмащук Петро Ярославович Указом Президента України від 18 травня 2012 року № 336/2012 призначений на посаду судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області строком на п’ять років, Указом Президента України від 16 грудня 2021 року № 664/2021 призначений суддею Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.

Стаж роботи Стельмащука П.Я. на посаді судді становить понад 11 років.

Згідно з довідкою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області кількість справ, розглянутих суддею Стельмащуком П.Я. у 2021 році, становить: 4 цивільні справи і 3 про адміністративні правопорушення, з яких жодне рішення не скасовувалося та не змінювалося; у 2022 році: цивільних – 463, з яких скасованих рішень 3, змінених – 0; адміністративних – 44, з яких скасованих рішень 3, змінених – 0; про адміністративні правопорушення – 310, з яких скасованих рішень 5, змінених – 0. Також у довідці зазначено, що у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області штатна чисельність суддів – 28, фактична чисельність – 24, кількість суддів, які здійснюють правосуддя – 19.  Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області становить: кримінальні справи – 1157, цивільні справи – 1180, адміністративні справи – 23, справи про адміністративні правопорушення – 537.

За інформацією, наданою головою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області на запит, станом на 08 серпня 2023 року у суді не розглянуто 3887 справ, з них у судді Стельмащука П.Я. – 13; кількість справ, які розглядаються колегіально – 104, суддя Стельмащук П.Я. входить до складу 17 колегій.

За інформацією, наданою Державною судовою адміністрацією України, нормативний час, необхідний для розгляду справ у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області, на одного повноважного суддю у 2022 році становив 288 днів; у першому півріччі 2023 року – 221 день, що перевищує середній по Україні показник часу, необхідного суддям для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних судів.

У згоді на відрядження до Галицького районного суду міста Львова та поясненнях у засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України суддя Стельмащук П.Я. зазначив, що навантаження у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області не надто перевищує середні показники. Справи, які розглядаються колегіально, до складу яких він входить, перебувають на стадії підготовчого судового засідання. Суддя Стельмащук П.Я. також просив взяти до уваги, що у місті Львові проживають його батьки, дружина та двоє дітей.

Враховуючи вказані обставини, зокрема те, що рівень навантаження у першому півріччі 2023 року у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області перевищував середні по Україні показники часу, необхідного суддям для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних суддів, що свідчить про надмірне навантаження у цьому суді, і переведення судді Стельмащука П.Я. збільшить ці показники, водночас його відрядження не знизить до середнього рівень навантаження у Галицькому районному суді міста Львова, а також, те, що суддя Стельмащук П.Я. входить до складу 17 колегій, Комісія вважає, що відрядження судді Стельмащука П.Я. до Галицького районного суду міста Львова для здійснення правосуддя строком на 1 рік суттєво вплине на доступ до правосуддя в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області.

Стрілець Наталія Вячеславівна Указом Президента України від 21 вересня 2005 року № 1305/2005 призначена на посаду судді Шацького районного суду Волинської області строком на п’ять років. Постановою Верховної Ради України від 09 вересня 2010 року № 2512-VI обрана на посаду судді безстроково. 

Стаж роботи Стрілець Н.В. на посаді судді становить понад 17 років.

Згідно з довідкою Шацького районного суду Волинської області кількість справ, розглянутих суддею Стрілець Н.В. у 2021 році, становить: кримінальних – 41, з яких 1 рішення скасовано і 1 рішення змінено; цивільних справ – 53, з яких скасованих рішень 3, змінених – 0; адміністративних справ – 1, яке не змінювалося і не скасовувалося, про адміністративні  правопорушення – 118, з яких скасованих рішень 1,змінених – 0, у 2022 році: кримінальних – 23, з яких скасованих рішень 4, змінених – 1; цивільних – 37, з яких скасованих рішень 1, змінених – 0; адміністративних – 2, з яких скасованих рішень 1, змінених – 0; про адміністративні правопорушення – 122, з яких скасованих рішень 0, змінених – 1. Також у довідці зазначено, що у Шацькому районному суді Волинської області штатна чисельність суддів – 3, фактична чисельність – 3, кількість суддів, які здійснюють правосуддя – 3. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Шацького районного суду Волинської області, становить: кримінальні справи – 50, цивільні справи – 44, адміністративні справи - 1, справи про адміністративні правопорушення – 58.

За інформацією, наданою головою Шацького районного суду Волинської області на запит, станом на 08 серпня 2023 року у суді не розглянуто 176 справ, з них у судді Стрілець Н.В.: кримінальних – 12, 8 з яких перебувають на розгляді понад шість місяців; цивільних – 22, 5 з яких перебувають на розгляді понад шість місяців; про адміністративні  правопорушення – 47; кількість справ, які розглядаються колегіально – 3. 

За інформацією, наданою Державною судовою адміністрацією України, нормативний час, необхідний для розгляду справ у  Шацькому районному суді Волинської області, на одного повноважного суддю у 2022 році становить 75 днів; у першому півріччі 2023 року – 48 днів.

Враховуючи кількість справ, які перебувають у провадженні судді Стрілець Н.В., та те, що правосуддя у Шацькому районному суді Волинської області здійснють 3 судді, у провадженні вказаного суду перебувають справи, які розглядаються колегіально, дві з яких – на стадії судового слідства та дебатів, хоча рівень судового навантаження в цьому суді значно нижчий середнього по Україні, Комісія вважає, що відрядження судді Стрілець Н.В. до Галицького районного суду міста Львова для здійснення правосуддя строком на 1 рік суттєво вплине на доступ до правосуддя у Шацькому районному суді Волинської області.

З огляду на викладене Комісія дійшла висновку про відмову у внесенні до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження суддів Ціпивко Ірини Ігорівни, Стельмащука Петра Ярославовича, Стрілець Наталії Вячеславівни до Галицького районного суду міста Львова.

Абзацом першим пункту 16 розділу ІІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення) встановлено, що у разі якщо Вищою кваліфікаційною комісією суддів України прийнято рішення про відмову у внесенні подання про відрядження всіх суддів, які надали згоду на відрядження, Комісією може бути прийнято рішення про залишення без розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді або продовження строку розгляду такого питання.

Керуючись статтями 55, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженим рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

1. Відмовити у внесенні подання до Вищої ради правосуддя про відрядження до Галицького районного суду міста Львова суддів:

- Новобузького районного суду Миколаївської області Ціпивко Ірини Ігорівни;

- Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащука Петра Ярославовича;

- Шацького районного суду Волинської області Стрілець Наталії Вячеславівни.

2. Продовжити строк розгляду питання відрядження 2 (двох) суддів до Галицького районного суду міста Львова до 15 вересня 2023 року.

 

Головуючий                                                                                                   Р.М. Ігнатов

Члени Комісії:                                                                                               М.Б. Богоніс

                                                                                                                        В.О. Гацелюк

                                                                                                                        Н.Р. Кобецька

                                                                                                                        Р.І. Мельник

                                                                                                                        А.В. Пасічник

                                                                                                                        Г.М. Шевчук