X

67/пс-24

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
25.09.2024
Дата надходження документа: 
25.09.2024
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
25.09.2024
67/пс-24
Про відрядження суддів до Житомирського окружного адміністративного суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Володимира ЛУГАНСЬКОГО (доповідач), Руслана МЕЛЬНИКА, Галини ШЕВЧУК,

розглянувши питання про відрядження суддів до Житомирського окружного адміністративного суду,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 25 липня 2024 року надійшло повідомлення з Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) про необхідність розгляду питання щодо відрядження 3 (трьох) суддів до Житомирського окружного адміністративного суду у зв’язку з виявленням надмірного рівня судового навантаження в цьому суді.

Автоматизованою системою розподілу доповідачем у справі визначено члена Комісії Луганського В.І.

Комісією 29 липня 2024 року розпочато процедуру відрядження (як тимчасового переведення) та встановлено семиденний строк (з дня оголошення про початок процедури відрядження судді) для подання документів, визначених пунктом 6 розділу IV-1 Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (зі змінами, далі – Порядок).

Указаний строк закінчився 05 серпня 2024 року.

Упродовж встановленого строку до Комісії надійшла згода на відрядження від однієї судді – Шувалової Тетяни Олександрівни, судді Донецького окружного адміністративного суду.

Питання щодо відрядження суддів до Житомирського окружного адміністративного суду призначено до розгляду на 25 вересня 2024 року.

У засідання Комісії 25 вересня 2024 року суддя, яка виявила бажання бути відрядженою до іншого суду, не з’явилася.

Згідно з пунктом 8 розділу ІІІ Порядку неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді за його відсутності.

Заслухавши доповідача, проаналізувавши матеріали щодо відрядження суддів до Житомирського окружного адміністративного суду, Комісія встановила таке.

Відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

У повідомленні ДСА України зазначено, що у штаті Житомирського окружного адміністративного суду визначено 25 посад суддів. Фактично на посадах у цьому суді перебуває 21 суддя, з повноваженнями - 18.

За даними звітності за перше півріччя 2024 року, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до окружних адміністративних судів, у середньому по Україні становить 609 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих рішенням Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20 показників середньої тривалості розгляду справ.

У Житомирському окружному суді середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за звітний період, одним поважним суддею становить 842 дні, тобто перевищує середній показник по Україні, що дає ДСА України підстави стверджувати про наявність у суді надмірного рівня судового навантаження та вважає, що вирішення питання надмірного навантаження у цьому суді можливе за умови відрядження до нього 3 (трьох) суддів.

Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду. Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді.

Крім того, за загальним правилом, визначеним абзацом четвертим пункту 1 розділу І Порядку, відрядження суддів із судів, у яких вони обіймають штатні посади, не повинно суттєво впливати на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в цих судах.

Розглянувши кандидатуру судді, яка виявила бажання бути відрядженою до Житомирського окружного адміністративного суду, Комісією встановлено таке.

Указом Президента України від 25 травня 2013 року № 391/2013 «Про призначення суддів» Шувалову Т.О. призначено на посаду судді Донецького окружного адміністративного суду вперше строком на п’ять років.

Указом Президента України від 17 квітня 2019 року № 148/2019 «Про призначення суддів» Шувалову Т.О. призначено на посаду судді Донецького окружного адміністративного суду безстроково.

Відповідно до довідки Донецького окружного адміністративного суду, суддею Шуваловою Т.О. у 2022 році розглянуто: 54 адміністративні справи (з них рішення у 2 справах скасовано, у 2 справах змінено); у 2023–2024 роках розглянуто 120 адміністративних справ (з них рішення у 3 справах скасовано, у 1 справі змінено).

Штатна чисельність суддів у Донецькому окружному адміністративному суді  становить 51 посаду, фактична чисельність суддів – 42, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 40.

Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Донецького адміністративного суду, становить 1 993 адміністративні справи.

У своїй згоді на відрядження суддя Шувалова Т.О. вказала, що її відрядження до Житомирського окружного адміністративного суду буде ефективним для врегулювання навантаження на суддів, в її провадженні перебуває 26 адміністративних справ, які будуть розглянуті в межах строків, визначених Кодексом  адміністративного судочинства України, (з них у двох справах розгляд зупинено до ухвалення рішення Шостим апеляційним адміністративним судом).

За перше півріччя 2024 року загальне навантаження в Житомирському окружному адміністративному суді становить 15 539 справ, при фактичній чисельності працюючих суддів – 18, тоді як в Донецькому окружному адміністративному суді – 7 790 справ, при фактичній чисельності працюючих суддів – 42.

У Донецькому окружному адміністративному суді середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за перше півріччя 2024 року, одним повноважним суддею становить 156 днів, що значно нижче середнього показника по Україні (609 днів), за умови відрядження одного судді із зазначеного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 160 днів, що суттєво не вплине на рівень судового навантаження.

За умови відрядження одного судді до Житомирського окружного адміністративного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 798 днів, що зменшить надмірний рівень судового навантаження у цьому суді (842 дні).

Згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» та Порядок визнають відрядження як виняткову процедуру, що може бути застосована з метою зменшення надмірного навантаження в суді, до якого здійснюється відрядження. При цьому таке відрядження можливе виключно за умови, що шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя не буде завдано в суді, з якого суддя відряджається.

Беручи до уваги наведене та актуальну інформацію про стан здійснення правосуддя суддею Шуваловою Т.О., ураховуючи, що її відрядження з огляду на показники навантаження на одного повноважного суддю Донецького окружного адміністративного суду не вплине на доступ до правосуддя в цьому суді, натомість дасть змогу певним чином врегулювати навантаження в Житомирському окружному адміністративному суді, Комісія вважає за можливе внести до Вищої Ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження до Житомирського окружного адміністративного суду судді Донецького окружного адміністративного суду Шувалової Т.О.

За інформацією ДСА України, за умови відрядження одного судді до Житомирського окружного адміністративного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 798 днів (двох – 758 днів) та залишиться вищою за середній рівень навантаження суддів окружних адміністративних судів в Україні. Комісія відзначає, що переведення (відрядження) 1 судді до Житомирського окружного адміністративного суду дозволить частково врегулювати рівень судового навантаження в цьому суді.

Відповідно до абзацу першого пункту 11 розділу ІІІ Порядку за результатами розгляду питання про відрядження судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає одне з таких рішень:

- про внесення подання до Вищої ради правосуддя з рекомендацією на відрядження судді;

- про відмову у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження судді;

- про залишення без розгляду та повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді.

Згідно з пунктом 12 розділу ІІІ Порядку в рішенні Комісії про внесення подання з рекомендацією на відрядження судді зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові судді; найменування судів, з якого та до якого пропонується відрядити суддю; строк відрядження; обґрунтування встановлення надмірного навантаження у суді, до якого суддя відряджається; обґрунтування відсутності суттєвого впливу на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя у суді, з якого суддя відряджається.

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 55, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України шістьма голосами «ЗА» та одним голосом «ПРОТИ»

вирішила:

внести до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження до Житомирського окружного адміністративного суду строком на один рік судді Донецького окружного адміністративного суду  Шувалової Тетяни Олександрівни.

 

Головуючий                                                                                Олексій ОМЕЛЬЯН «ЗА»

Члени Комісії:                                                                            Михайло БОГОНІС «ПРОТИ»

                                                                                                   Віталій ГАЦЕЛЮК «ЗА»

                                                                                                   Надія КОБЕЦЬКА «ЗА»

                                                                                                   Володимир ЛУГАНСЬКИЙ «ЗА»

                                                                                                   Руслан МЕЛЬНИК «ЗА»

                                                                                                   Галина ШЕВЧУК «ЗА»