X

Про результати кваліфікаційного оцінювання судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фоміна Олександра Володимировича на відповідність займаній посаді

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
11.10.2019
1013/ко-19
Про результати кваліфікаційного оцінювання судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фоміна Олександра Володимировича на відповідність займаній посаді

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого - Макарчука М.А.,

членів Комісії: Дроздова О.М., Остапця С.Л.,

розглянувши питання про результати кваліфікаційного оцінювання судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фоміна Олександра Володимировича на відповідність займаній посаді,

встановила:

Згідно з пунктом 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади.

Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.

Рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Фоміна Олександра Володимировича.

Частиною п’ятою статті 83 Закону передбачено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Комісією.

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі - Положення), встановлення відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.

Пунктом 11 розділу V Положення встановлено, що рішення про підтвердження відповідності судді займаній посаді ухвалюється в разі отримання суддею мінімально допустимого і більшого бала за результатами іспиту, а також більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв за умови отримання за кожен з критеріїв бала, більшого за 0.

Положеннями статті 83 Закону передбачено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика, доброчесність.

Згідно зі статтею 85 Закону кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:

1. складення іспиту (складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання);

2. дослідження досьє та проведення співбесіди.

Відповідно до положень частини третьої статті 85 Закону запроваджено тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей під час кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді.

Пунктом 5 глави 6 розділу II Положення встановлено, що максимально можливий бал за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної) становить 500 балів, за критерієм професійної етики - 250 балів, за критерієм доброчесності - 250 балів.

Отже, сума максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв становить 1 000 балів.

Фомін О.В. склав анонімне письмове тестування, за результатами якого набрав 78,75 бала. За результатами виконаного практичного завдання Фомін О.В. набрав 83 бали. На етапі складення іспиту суддя загалом набрав 161,75 бала.

Рішенням Комісії від 18 грудня 2018 року № 321/зп-18 затверджено результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді «Іспит», складеного 28 серпня 2018 року, зокрема, судді Фоміна О.В., якого допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді «Дослідження досьє та проведення співбесіди».

Фомін О.В. пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Згідно з положеннями статті 87 Закону з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється Громадська рада доброчесності, яка, зокрема, надає Комісії інформацію стосовно судді (кандидата на посаду судді), а за наявності відповідних підстав - висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.

Абзацом третім пункту 20 розділу III Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі - Положення), передбачено, що під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.

До Комісії 02 жовтня 2019 року надійшов висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність судді Фоміна О.В. критеріям доброчесності та професійної етики (далі - висновок), затверджений 01 жовтня 2019 року.

11 жовтня 2019 року Комісією із суддею Фоміним О.В. було проведено співбесіду, під час якої обговорено питання щодо показників за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності, що виникли під час дослідження суддівського досьє, а також питання, вказані Громадською радою доброчесності у висновку.

Зокрема, обговорено такі питання.

У висновку Громадська рада доброчесності зазначила, що суддя не вказав жодних доходів у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 та 2017 роки, ІНФОРМАЦІЯ_1.

У майнових деклараціях за 2015, 2016, 2017 та 2018 роки суддя не вказав права власності або користування нерухомим майном, у якому можна було б проживати за місцем роботи. Єдине житло, придатне для проживання, яке декларує суддя,

Громадська рада доброчесності визнає, що суддям, переведеним з окупованих територій, міг знадобитися деякий час на впорядкування побуту та пошук житла за новим місцем проживання. Однак відсутність будь-якого задекларованого житла на праві власності або користування протягом 4 років викликають у розсудливого спостерігача сумніви щодо достовірності такої інформації.

Крім того, відповідно до інформації, що міститься в суддівському досьє, суддя тривалий час перебуває на тимчасово окуповані території після початку збройної агресії. А саме, суддя ІНФОРМАЦІЯ_2 перетнув російський кордон та до ІНФОРМАЦІЯ_3 з перервами, ймовірно, перебував на тимчасово окупованій Російською Федерацією території в Луганській області.

Суддя Фомін О.В. пояснив, що у серпні 2014 року Ровеньківський міський суд Луганської області призупинив свою роботу у зв’язку із проведенням антитерористичної операції в окремих районах Луганської та Донецької областей.

03 лютого 2015 року він звернувся до Комісії із заявою про переведення до Чернігівського районного суду Запорізької області, яку відкликав 12 травня 2015 року у зв’язку із сімейними обставинами.

Рішенням Комісії від 09 квітня 2015 року його було тимчасово прикріплено до Рубіжанського міського суду Луганської області. Строк прикріплення закінчився 28 вересня 2015 року і з того часу він не отримував суддівської винагороди, а тому і не декларував свої доходи.

У період з 2015 до 2016 року суддя не здійснював заходів щодо переведення до іншого суду у зв’язку зі складними сімейними обставинами.

З жовтня 2016 року він неодноразово звертався із заявами про прикріплення до Рубіжанського міського суду Луганської області. Планував після цього переселитися з тимчасово окупованої території та подати заяву про тимчасове відрядження до іншого суду, однак у прикріпленні йому було відмовлено.

У 2017 році у зв’язку ІНФОРМАЦІЯ_4 він був вимушений відкласти плани щодо відрядження до іншого суду ІНФОРМАЦІЯ_5.

Суддя Фомін О.В. зазначає, що неодноразово надсилав до Ради суддів України звернення, у яких просив прийняти рішення про тимчасове прикріплення до іншого суду до вирішення питання про переведення, однак жодного рішення прийнято не було.

ІНФОРМАЦІЯ_6.

Лише 13 серпня 2019 року рішенням Вищої ради правосуддя Фоміна О.В. було переведено на посаду судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області.

Дослідивши інформацію, зазначену Громадською радою доброчесності, пояснення судді Фоміна О.В., Комісія не вбачає підстав для оцінювання судді за критеріями професійної етики та доброчесності у 0 балів.

Урахувавши викладене, заслухавши доповідача, дослідивши досьє судді, надані суддею пояснення та результати співбесіди, під час якої вивчено питання про відповідність судді Фоміна О.В. критеріям кваліфікаційного оцінювання, Комісія дійшла таких висновків.

За критерієм компетентності (професійної, особистої та соціальної) суддя набрав 323,75 бала.

При цьому за критерієм професійної компетентності Фоміна О.В. оцінено Комісією на підставі результатів іспиту, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди за показниками, визначеними пунктами 1-5 глави 2 розділу II Положення. За критерієм особистої та соціальної компетентності Фоміна О.В. оцінено Комісією на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди з урахуванням показників, визначених пунктами 6-7 глави 2 розділу II Положення.

За критерієм професійної етики, оціненим за показниками, визначеними пунктом 8 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 180 балів. За цим критерієм Фоміна О.В. оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.

За критерієм доброчесності, оціненим за показниками, визначеними пунктом 9 глави 2 розділу II Положення, суддя набрав 190 балів. За цим критерієм Фоміна О.В. оцінено на підставі результатів тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, дослідження інформації, яка міститься в досьє, та співбесіди.

За результатами кваліфікаційного оцінювання суддя Фомін О.В. набрав 693,75 бала, що становить більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв.

Таким чином, Комісія дійшла висновку, що суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фомін О.В. відповідає займаній посаді.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83-86, 93, 101, пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, Положенням, Комісія

вирішила:

визначити, що суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фомін Олександр Володимирович за результатами кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді набрав 693,75 бала.

Визнати суддю Сєвєродонецького міського суду Луганської області Фоміна Олександра Володимировича таким, що відповідає займаній посаді.

Рішення набирає чинності в порядку, визначеному підпунктом 4.10.5 пункту 4.10 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Головуючий                                                                                                                      М.А. Макарчук

Члени Комісії:                                                                                                                  О.М. Дроздов

                                                                                                                                            С.Л. Остапець