X

Про розгляд питання допуску кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Милованова Руслана Валерійовича

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
04.03.2024
16/ас-24
Про розгляд питання допуску кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Милованова Руслана Валерійовича

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Михайла БОГОНОСА,

членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК (доповідач),

розглянувши питання допуску кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Милованова Руслана Валерійовича,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).

Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Особливості проведення Комісією конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду визначено статтею 79-3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).

Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.

Згідно з пунктом 57 розділу ХII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри».

Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

Додатком 3 до рішення Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 затверджено оголошення про проведення конкурсу.

Пунктом 5 Оголошення передбачено, що для участі у Конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, з якою необхідно надати, окрім інших перелічених документів, документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно з підпунктом 13 пункту 3.5.1 Розділу III Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16, (у редакції станом на день подання заяви) (далі – Положення) документом, що підтверджує відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону є, зокрема витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».

Відтак обов’язковою умовою для допуску до першого етапу конкурсу, а саме проходження кваліфікаційного оцінювання, є подання кандидатом повного переліку документів одним із яких є витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».

У визначений строк до Комісії із заявою про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання звернувся Милованов Руслан Валерійович.

Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.

Згідно з частиною першою статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.

Милованов Р.В. у заяві просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону, оскільки він має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Положення досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення підтверджується копією свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та документами: 1) договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності; 2) деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи-підприємця; 3) довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання; 4) документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката; 5) належним чином засвідченими копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні); 6) іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.

Зі змісту наведених нормативних положень випливає, що кандидат на посаду судді, який виявив намір взяти участь в Конкурсі, зобов’язаний надати Комісії, з-поміж іншого, такий пакет документів, який би містив достовірну і вичерпну інформацію про досвід (стаж) своєї професійної діяльності, на основі якого Комісія змогла б упевнитись у тому, що кандидат дійсно відповідає вимогам, встановленим пунктом 3 частини першої статті 28 Закону, без необхідності додаткового з’ясування (підтвердження, співставлення) наданої інформації чи пошуку нової.

При цьому підтвердженню підлягає саме практичний семирічний досвід щодо представництва в суді (захисту від кримінального обвинувачення), про що могли б свідчити копії процесуальних документів суду, копії процесуальних звернень адвоката до суду з реєстраційною відміткою суду. Ордери чи довіреності про повноваження на представництво інтересів в суді для підтвердження такого досвіду мають бути підкріплені документами щодо фактичної реалізації таких повноважень (аналогічна правова позиція міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 800/653/16).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України (частина перша статті 12 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Таким чином, статус адвоката підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю.

Так, Миловановим Р.В. для підтвердження свого досвіду професійної діяльності адвоката упродовж 7 років Комісії надано копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 29 листопада 2009 року № 708, трудової книжки, судового рішення за 2023 рік.

Проаналізувавши зазначені документи, Комісія встановила, що станом на 29 грудня 2023 року (на день подання документів для участі в Конкурсі) Милованов Р.В. перебуває у статусі адвоката 14 років 1 місяць 4 дні.

Копією судового рішення, поданого кандидатом, підтверджено досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді тільки за 1 рік, а саме: 2023 рік.

23 лютого 2024 року Милованов Р.В. електронною поштою звернувся до Комісії з проханням долучити до поданих ним раніше документів копії державного сертифіката про рівень володіння державною мовою від 14 лютого 2024 року серії УМД № 00228727, витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» з інформацією станом на 13 січня 2024 року, службової характеристики на слідчого відділу Кременчуцького МУ ГУМВС України в Полтавській області майора міліції Милованова Р.В. від 02 березня 2009 року, сертифікатів про участь у заході з підвищення кваліфікації адвокатів від 14 грудня 2013, 12 листопада 2016 року, 01 грудня 2018 року, подячної грамоти Єпископа Полтавського і Кременчуцького від 19 грудня 2007 року, грамоти виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області за 2021 рік, листа-подяки виконавчого комітет Крюківської районної ради м. Кременчука за 2006 рік.

26 лютого 2024 року Милованов Р.В. поштою звернувся до Комісії з проханням долучити до поданих ним раніше документів копії державного сертифіката про рівень володіння державною мовою від 14 лютого 2024 року серії УМД № 00228727, витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» з інформацією станом на 13 січня 2024 року, службової характеристики на слідчого відділу Кременчуцького МУ ГУМВС України в Полтавській області майора міліції Милованова Р.В. від 02 березня 2009 року, грамоти виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області за 2021 рік, подячної грамоти Єпископа Полтавського і Кременчуцького від 19 грудня 2007 року, листа-подяки виконавчого комітет Крюківської районної ради м. Кременчука за 2006 рік, сертифікатів про участь у заході з підвищення кваліфікації адвокатів від 14 грудня 2013, 24 вересня 2016 року, 12 листопада 2016 року, 11 лютого 2017 року, 01 грудня 2018 року, диплома спеціаліста з додатком від 29 квітня 1999 року серії МВ № 11500266, свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю від 26 листопада 2009 року № 708, трудової книжки.

Також 26 лютого 2024 року Милованов Р.В. поштою звернувся до Комісії з проханням долучити до поданих ним раніше документів копії судових рішень та супровідних листів, в яких зазначена участь Милованова Р.М. як захисника, з 2015 по 2023 роки.

Водночас, як передбачено частинами другою та третьою статті 79 Закону для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує (оприлюднює) відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та офіційному веб-порталі судової влади України. У рішенні про оголошення конкурсу зазначаються найменування судів, де є вакантні посади суддів, кількість таких посад, умови проведення конкурсу, дата, час і місце його проведення.

Умовами проведення Конкурсу, затвердженими рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 визначено строк подання документів для участі у Конкурсі – з 15 грудня 2023 року до 31 грудня 2023 року (включно).

Комісія зауважує, що визначений строк подачі документів є присічним та, незалежно від причин його пропуску, не може бути поновлений.

До того ж рішенням Комісії від 07 грудня 2023 року № 163/зп-23 визначено електронну форму направлення документів для участі в конкурсі оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 та передбачено подання документів через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua).

Отже, Комісія не бере до уваги документи, додатково подані Миловановим Р.В. після 31 грудня 2023 року, та зазначає, що у строк та спосіб встановлений Комісією, на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді, кандидатом подано тільки одне судове рішення за 2023 рік та не подано одного із обов’язкових для участі в конкурсі документів, що підтверджує відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону, а саме: витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».

З урахуванням викладеного Комісією встановлено відсутність у кандидата досвіду професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років, а також подання ним неповного переліку документів, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

відмовити Милованову Руслану Валерійовичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.

Головуючий                                                                                                    Михайло БОГОНІС

Члени Комісії:                                                                                                Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                                       Галина ШЕВЧУК