Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 2:
головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,
членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Романа КИДИСЮКА (доповідач),
за участю кандидата Олександра СОЛЯРА,
розглянувши питання допуску Соляра Олександра Юрійовича до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25,
встановила:
Частиною першою статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) передбачено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує (оприлюднює) відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті та офіційному вебпорталі судової влади України (частина друга статті 79 Закону).
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25 (далі – Рішення) оголошено конкурс на 17 вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді (далі – Конкурс) та затверджено умови його проведення (далі – Умови).
Згідно з пунктом 4 Рішення питання допуску до участі в Конкурсі вирішуються постійними колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Відповідно до частини першої статті 79-1 Закону загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі визначається Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з урахуванням вимог цього Закону.
Інформація про подання заяви та документів для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді оприлюднюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на її офіційному вебсайті (частина третя статті 79-1 Закону).
На офіційному вебсайті Комісії та офіційному вебпорталі судової влади України 29 жовтня 2025 року розміщено оголошення про Конкурс та Умови.
В Умовах Комісією визначено строк подання заяви та документів для участі в Конкурсі, роз’яснено їх форму та зміст, а також порядок їх подання, зокрема, в електронній формі через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua).
У грудні 2025 року до Комісії надійшла заява Соляра Олександра Юрійовича про допуск до участі в Конкурсі та проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Дослідивши подані Соляром О.Ю. документи, Комісія встановила таке.
Особливості проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді вищого спеціалізованого суду визначено статтею 79-3 Закону.
Частиною третьою статті 79-3 Закону визначено, що з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді вищого спеціалізованого суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, зокрема: письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання (підпункт 1); документи, визначені пунктами 2–13 частини першої статті 72 цього Закону (підпункт 2).
Згідно з пунктом 4.1 розділу 4 Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення), на підставі поданих кандидатом документів член Комісії – доповідач здійснює перевірку:
1) відповідності осіб, які звернулися для участі в конкурсі, вимогам до кандидатів на посаду судді відповідного суду;
2) дотримання кандидатом встановлених умовами конкурсу строку та процедури звернення для участі в конкурсі;
3) поданих документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення.
Соляр О.Ю. просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам підпункту 1 пункту 85 розділу ХІІ Закону, має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
На підтвердження свого семирічного досвіду професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України Соляр О.Ю. долучив до заяви про участь в Конкурсі копії трудової книжки та посадової інструкції помічника судді Третього апеляційного адміністративного суду, затвердженого т.в.о. керівника апарату Третього апеляційного адміністративного суду 16 жовтня 2018 року, погодженого рішенням зборів суддів Третього апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року № 14.
Також в засіданні Комісії у складі колегії 11 лютого 2026 року Соляр О.Ю. надав пояснення стосовно обрахунку семирічного стажу професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
Зокрема, звернув увагу, що Закон визначає можливість брати участь у конкурсі не саме «державним службовцям», а особам, які мають стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад» від 11 березня 2025 року 4282-ІХ внесено зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема викладено в новій редакції статті 51 та 52.
Пунктом 14-4 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» установлено, що до законодавчого врегулювання в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» особливостей оплати праці державних службовців в апаратах (секретаріатах) судів, інших органах та установах системи правосуддя з метою визначення розмірів посадових окладів суди, органи та установи системи правосуддя, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, відносяться до державних органів, зазначених у абзацах шостому і сьомому пункту 1 частини сьомої статті 51 цього Закону, а районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди – до державних органів, зазначених у пункті 2 частини сьомої статті 51 цього Закону.
Тобто, у разі коли юрисдикція суду поширюється на територію області, такий суд відноситься до державних органів, зазначених в абзацах шостому і сьомому пункту 1 частини сьомої статті 51 цього Закону. Суд визначається як інший державний орган, юрисдикція якого поширюється на всю територію України.
Також пунктом 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 19 листопада 2024 року 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено, що державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України: інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апарати та секретаріати, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя.
Законом України від 19 листопада 2024 року 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено, якщо юрисдикція органу (суду) поширюється на територію області або областей, то ця юрисдикція поширюється на всю територію України, орган є органом державної влади з повноваженнями на всю територію України.
Соляр О.Ю. зазначив, що працює на посаді помічника судді у Третьому апеляційному адміністративному суді, юрисдикція якого розповсюджується на три області (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська), а враховуючи пункт 14-4 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу», пункт 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону суд є органом державної влади, повноваження якого поширюються на всю територію України.
Правовий статус, умови діяльності помічників судді визначаються Законом України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 92 Закону України «Про державну службу».
Згідно з частиною 5 статті 92 Закону України «Про державну службу», час роботи на посадах патронатної служби зараховується до стажу державної служби та враховується при присвоєнні державному службовцю рангу в межах відповідної категорії посад, якщо до призначення на посаду патронатної служби він перебував на державній службі та після звільнення з посади патронатної служби повернувся на державну службу.
Стосовно категорії державної служби «А», «Б» Соляр О.Ю. зазначив, що згідно з роз’ясненням Національного агентства України з питань державної служби від 24 березня 2023 року 163-р/д вказано, що положення Закону передбачають присвоєння державному службовцю найнижчого рангу в межах відповідної категорії посад державної служби та в подальшому чергового рангу. На думку НАДС, період перебування на посаді патронатної служби включається для присвоєння відразу наступного рангу за найнижчим в межах відповідної категорії посад державної служби або для присвоєння в подальшому чергового рангу. У роз’ясненні наведено приклад, що особі у разі призначення її на посаду державної служби присвоюється категорія «Б», оскільки до цього вона перебувала на посаді державної служби маючи 9 ранг державного службовця і в певний період працювала на посаді патронатної служби.
Заслухавши пояснення Соляра О.Ю., Комісія дійшла висновку, що стаж роботи Соляра О.Ю. на посаді помічника судді у Третьому апеляційному адміністративному суді не відноситься до стажу професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України в розумінні вимог підпункту 2 пункту 85 розділу ХІІ Закону та частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу».
На переконання Комісії, положення статті 51 Закону України «Про державну службу», пункту 14-4 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу», пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону 4059-ІХ, на які покликається Соляр О.Ю., спрямовані на врегулювання питання визначення посадових окладів державних службовців та з цією метою поділу державних органів за юрисдикцією, зокрема, прирівняння судів, юрисдикція яких поширюється на територію області, до державних органів, зазначених у абзацах шостому і сьомому пункту 1 частини сьомої статті 51 Закону України «Про державну службу».
Водночас, віднесення того чи іншого суду до державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, в питанні визначення посадових окладів працівників, не може замінити собою положення статті 6 Закону України «Про державну службу» стосовно категорій посад державної служби.
Частиною другою статті 6 Закону України «Про державну службу» встановлюються такі категорії посад державної служби:
1) категорія «А» (вищий корпус державної служби) - посади:
- Керівника Апарату Верховної Ради України та його заступників;
- керівника апарату (секретаріату) постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України;
- Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств;
- керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників;
- керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів та їх заступників, керівників секретаріатів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та їх заступників, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників;
- керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, та їх заступників;
2) категорія «Б» – посади:
- керівників та заступників керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;
- керівників державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;
- керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів;
3) категорія «В» – інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б».
Підпунктом 2 пункту 85 розділу ХІІ Закону 4059-ІХ чітко визначено вимогу щодо стажу професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» саме в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років для можливості участі у Конкурсі.
Частиною другою статті 6 Закону України «Про державну службу» не передбачено віднесення працівників патронатної служби до категорій «А» і «Б».
Таким чином, Соляром О.Ю. не подано документів на підтвердження семи років стажу професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорій «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
Пунктом 4.2 Положення визначено, що за результатами проведеної членом Комісії – доповідачем перевірки в засіданні колегії Комісії ухвалюється рішення щодо допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та/або участі в конкурсі.
Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23 зі змінами), встановлено, що рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту Комісія ухвалює у складі колегії.
Урахувавши викладене, Комісія у складі колегії дійшла висновку, що неподання Соляром О.Ю. документів, визначених частиною першою статті 72 Закону, є підставою для відмови в допуску до участі в Конкурсі.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору (абзац другий частини четвертої статті 101 Закону).
Керуючись статтями 79-3, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Соляру Олександру Юрійовичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25.
Головуючий Руслан СИДОРОВИЧ
Члени Комісії: Людмила ВОЛКОВА
Роман КИДИСЮК