Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА (доповідач), Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про визначення особливостей першої стадії конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23,
встановила:
Відповідно до частини другої статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує (оприлюднює) відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та офіційному веб-порталі судової влади України.
У рішенні про оголошення конкурсу зазначаються найменування судів, де є вакантні посади суддів, кількість таких посад, умови проведення конкурсу, дата, час і місце його проведення (частина третя статті 79 Закону).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 79-2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду – на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 79-3 цього Закону.
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах (далі – Конкурс), з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425. Вказаним рішенням Комісії також затверджено оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах (далі – Оголошення).
Пунктом 7 Оголошення визначено стадії конкурсу: 1) формування рейтингів учасників конкурсу на зайняття вакантних посад суддів; 2) формування рейтингів учасників конкурсу на зайняття вакантних посад суддів, щодо яких не визначено переможців під час першої його стадії. Друга стадія конкурсу не є обов’язковою та може бути проведена, у разі якщо після завершення першої стадії конкурсу не визначено переможців щодо всіх вакантних посад суддів, на які оголошено конкурс. Рішенням Комісії може бути визначено особливості проведення другої стадії конкурсу.
Згідно з підпунктом 8.1 пункту 8 Оголошення до участі в першій стадії конкурсу допускаються особи, які: 1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи; 2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
Підпунктом 8.2 пункту 8 Оголошення визначено, що до участі у другій стадії конкурсу може бути допущено кандидатів на посаду судді, які під час першої стадії конкурсу: 1) підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному апеляційному суді; 2) не зайняли переможну позицію в рейтингу учасників конкурсу відповідного апеляційного суду.
З метою реалізації ініціативи Європейського Союзу «Ukraine Facility», запровадженої Регламентом (ЄС) Європейського Парламенту та Ради (ЄС) від 29 лютого 2024 року № 2024/792, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244-р схвалено План України.
Заповнення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України вакантних посад суддів у визначені строки є одним із важливих завдань, передбачених Планом України в рамках Компоненту І Ukraine Facility (розділ 3. Судова система).
Закон України «Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility» набрав чинності 30 червня 2024 року.
З метою ефективного проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, виникла необхідність визначити особливості його першої стадії.
Згідно з пунктом 4 частини четвертої статті 79-3 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності таких кандидатів здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначає рейтинг для участі у конкурсі кандидатів, які підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді за результатами кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді апеляційного суду.
Кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи: 1) складання кваліфікаційного іспиту; 2) дослідження досьє та проведення співбесіди (частина перша статті 85 Закону).
Згідно з пунктом 6.22 розділу 6 Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25, співбесіда проходить в засіданні Комісії у складі, визначеному рішенням Комісії.
Відповідно до частини дев’ятої статті 98 Закону для здійснення розподілу справ у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України діє автоматизована система визначення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який проводить підготовку до розгляду і доповідає справу.
Положення про автоматизовану систему визначення членів Комісії для підготовки до розгляду і доповіді справ затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Положенням про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ, затвердженим рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 листопада 2016 року № 146/зп-16 (зі змінами), визначено, що за рішенням Комісії між членами Комісії можуть розподілятися справи (документи).
З метою проведення співбесід за результатами дослідження досьє під час кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів виникла необхідність здійснити повторний автоматизований розподіл справ (документів).
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 79-3 Закону одним із етапів конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду є проведення спеціальної перевірки стосовно кандидатів на посаду судді, допущених до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди, відповідно до статті 75 цього Закону.
Результати спеціальної перевірки враховуються при ухваленні рішення Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри» від 09 грудня 2023 року № 3511-IX (набрав чинності 30 грудня 2023 року) внесено зміни, зокрема, до переліку документів, які кандидату на посаду судді необхідно подати з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду.
Пунктом 10.1 розділу 10 «Прикінцеві та перехідні положення» Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24), встановлено, що в конкурсах на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, Вищого антикорупційного суду, його апеляційної палати, що розпочаті і не завершені до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри», документи, передбачені цим положенням і необхідні для проведення спеціальної перевірки, подаються в порядку та строки, визначені рішенням Комісії.
Неподання таких документів є підставою для ухвалення Комісією рішення про припинення участі в конкурсі.
При визначенні черговості груп судів Комісія враховує рівень навантаження та кількість суддів, які здійснюють правосуддя у цих судах.
Склад Комісії для проведення другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» для першої групи судів визначений шляхом жеребкування.
Заслухавши члена Комісії – доповідача Сергія Чумака, обговоривши зазначені питання, Комісія дійшла висновку про необхідність: затвердити Порядок проведення першої стадії конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23; затвердити склад Комісії для проведення другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди»; здійснити повторний автоматизований розподіл справ (документів) окремих кандидатів на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах; визначити строк подання кандидатами на посади суддів документів, необхідних для проведення спеціальної перевірки.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 72, 74, 75, 793, 85, 93, 98, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, Положенням про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, статтями 57–58 Закону України «Про запобігання корупції», Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Затвердити Порядок проведення першої стадії конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (додаток 1).
2. Визначити суди, які включаються до першої групи судів на першій стадії конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23:
Житомирський апеляційний суд – 14 вакантних посад суддів;
Закарпатський апеляційний суд – 10 вакантних посад суддів;
Запорізький апеляційний суд – 16 вакантних посад суддів;
Сумський апеляційний суд – 21 вакантна посада судді;
Чернігівський апеляційний суд – 22 вакантні посади судді.
3. Визначити, що другий етап «Дослідження досьє та проведення співбесіди» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів:
Чернігівського апеляційного суду проводить постійна колегія № 1 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
Сумського апеляційного суду – постійна колегія № 2 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
Житомирського апеляційного суду – постійна колегія № 3 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
Закарпатського апеляційного суду – постійна колегія № 4 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
Запорізького апеляційного суду – постійна колегія № 5 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
4. Встановити строк подання кандидатами на посаду судді заяви про намір претендувати на посаду судді у суді, включеному до першої групи судів на першій стадії Конкурсу (додаток 2), – до 09 травня 2025 року.
5. Провести протягом ІІ–ІV кварталів 2025 року співбесіди за результатами дослідження досьє кандидатів на посади суддів Житомирського апеляційного суду, Закарпатського апеляційного суду, Запорізького апеляційного суду, Сумського апеляційного суду та Чернігівського апеляційного суду.
6. Здійснити в межах Конкурсу повторний автоматизований розподіл справ (документів) кандидатів на посади суддів Житомирського апеляційного суду, Закарпатського апеляційного суду, Запорізького апеляційного суду, Сумського апеляційного суду та Чернігівського апеляційного суду між членами колегій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, визначених у пункті 3 цього рішення, у тому числі в період відсутності деяких із них (відрядження, відпустка, тимчасова непрацездатність та інші передбачені законом випадки). При повторному автоматизованому розподілі справ не враховувати коефіцієнт навантаження членів Комісії, встановивши дату початку використання алгоритму автоматизованого розподілу (дату прийняття рішення).
7. Визначити, що для проведення спеціальної перевірки кандидатам на посади суддів Житомирського апеляційного суду, Закарпатського апеляційного суду, Запорізького апеляційного суду, Сумського апеляційного суду та Чернігівського апеляційного суду необхідно подати разом із заявою, передбаченою пунктом 4 цього рішення, такі документи:
письмову згоду на проведення спеціальної перевірки за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (зі змінами);
автобіографію на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки, яка створена в електронній формі, роздруковану та підписану власноруч, що містить, зокрема, такі відомості: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), дату і місце народження, громадянство (зокрема, громадянство (підданство) іноземної (іноземних) держави (держав); про документи, які надають претенденту на посаду право на постійне проживання на території іноземних держав (за наявності), а також факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав); про освіту (назва закладу вищої освіти (іншого закладу освіти), рік вступу та закінчення такого закладу, реквізити диплома, здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень (ступінь освіти), спеціальність, кваліфікацію, науковий ступінь); наявність допуску до державної таємниці, а також факти скасування раніше наданого допуску за порушення законодавства про державну таємницю (або відмови у його наданні); про відношення претендента на посаду до виконання військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст); проходження військової служби (у разі її проходження) та/або перебування на військовому обліку військовозобов’язаних; про останнє місце роботи (служби) та посаду;
довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о;
довідку про наявність допуску до державної таємниці (у разі його наявності), складену за формою, визначеною законодавством про державну таємницю;
заяву, передбачену частиною першою статті 6 Закону України «Про очищення влади»;
копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
8. Визначити, що заява та документи надсилаються до Комісії поштовим зв’язком на адресу: 03110, м. Київ, вул. Генерала Шаповала, 9, або подаються особисто кандидатом на посаду судді.
9. Визначити орієнтовний перелік наступних груп судів для проведення етапу «Дослідження досьє та проведення співбесіди»:
Друга черга:
Дніпровський апеляційний суд
Київський апеляційний суд
Львівський апеляційний суд
Одеський апеляційний суд
Харківський апеляційний суд
Третя черга:
Вінницький апеляційний суд
Волинський апеляційний суд
Івано-Франківський апеляційний суд
Кіровоградський апеляційний суд
Миколаївський апеляційний суд
Полтавський апеляційний суд
Рівненський апеляційний суд
Тернопільський апеляційний суд
Херсонський апеляційний суд
Хмельницький апеляційний суд
Черкаський апеляційний суд
Чернівецький апеляційний суд
Головуючий Андрій ПАСІЧНИК
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Людмила ВОЛКОВА
Віталій ГАЦЕЛЮК
Ярослав ДУХ
Роман КИДИСЮК
Надія КОБЕЦЬКА
Олег КОЛІУШ
Руслан МЕЛЬНИК
Олексій ОМЕЛЬЯН
Роман САБОДАШ
Руслан СИДОРОВИЧ
Сергій ЧУМАК
Галина ШЕВЧУК